Připomínky ASZ ČR k návrhu podmínek agro-envi opatření
07.02.2023 | ASZ
Další balík připomínek Asociace soukromého zemědělství ČR v rámci projednávání aplikace Společné zemědělské politiky směřoval minulý týden na ministerstvo zemědělství k návrhu podmínek pro agroenvironmentálně-klimatická opatření.
Kromě několika technických změn ASZ ČR navrhuje například umožnění plné flexibility mezi jednotlivými nadstavbovými tituly podopatření Ošetřování travních porostů v rámci závazku, anebo při navyšování výměry a uzavření nového závazku.
Zásadní připomínku jsme vznesli k sankcím za formálně chybné vedení evidence hnojení a používání prostředků na ochranu rostlin. Návrh Nařízení vlády totiž ve svém znění požaduje předložení v průběhu kontroly na místě. Požadujeme proto, aby sankce byly uplatněny za skutečné nesplnění podmínek, a ne za formální pochybení.
Další spíše technickou, ale důležitou připomínkou je odmítnutí podmínky pro způsobilost dílu půdního bloku k zařazení do opatření zatravňování podél vodního útvaru, která v praxi povede k vytvoření zcela absurdních situací, kdy díl půdního bloku podélně přiléhající k vodnímu útvaru nebude vhodný k zatravnění podél vodního útvaru jen proto, že nedosahuje šíře 15 m, a naopak díl půdního bloku, který je kolmo k vodnímu útvaru způsobilý pro zatravnění, podél vodního útvaru bude.
Dále jsme zopakovali požadavek na snížení minimálního limitu intenzity chovu hospodářských zvířat u podopatření ošetřování extenzívních travních porostů. Z častých reakcí členů je jasné, že právě tato podmínka v době, kdy se naplno projevují důsledky klimatických změn, může být velkou komplikací, protože zemědělci mohou mít problém s vypěstováním dostatečného množství krmiva. Považovali bychom proto za vstřícný krok tento limit upravit. Zároveň u tohoto podopatření, konkrétně u podmínek horské a suchomilné louky hnojené, upozorňujeme na velmi komplikované a nepřehledné podmínky hnojení.
U podmínek pro opatření biopásy pak požadujeme snížit minimální vstupní výměru na 1 hektar plochy a dále navrhujeme sjednotit některé termíny pro založení a zapravení krmných biopásů.
Zásadní připomínku jsme také vznesli k navržené sazbě na opatření krajinotvorné sady, u kterého oproti předcházejícímu období došlo k výraznému snížení. Jedná se přitom o opatření, které je velmi přínosné pro přírodu a krajinu a pro zemědělce je zároveň velmi pracné. V případě, že sazba zůstane v navržené výši, je nutné očekávat zásadní úbytek těchto ploch, na což jsme již opakovaně upozornili.
Kompletní znění připomínek ASZ ČR k AEKO ze dne 2. února 2023.pdf
Ing. Veronika Jenikovská, tajemnice ASZ ČR
Další články v kategorii Ekologie
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)
- Koním Převalského na pražských Dívčích hradech se narodila dvě mláďata (02.05.2025)
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)