Pražané se dočkají kvalitnější vody
26.06.2000 | Metro
STARÁ PORUCHOVÁ VODOVODNÍ A KANALIZAČNÍ SÍŤ V NAŠEM HLAVNÍM MĚSTĚ BUDE POTŘEBOVAT MILIARDOVÉ INVESTICE
Ještě v letošním roce by měl Fond národního majetku prodat majoritní balík akcií akciové společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Mezi největší favority přitom patří především zahraniční společnosti, které by mohly a měly do PVK přinést především tolik potřebný kapitál. Stará poruchová vodovodní a kanalizační síť v Praze bude potřebovat miliardové investice.
Je na čase. Stav vodovodních sítí v hlavním městě představuje v některých částech Prahy značné riziko velkých havárií, životnost potrubí je místy překročena o desítky let. To vše vede ke zbytečným ztrátám, které platíme všichni. Společnosti PVK přitom nelze upřít snahu léty nahromaděné problémy postupně odstraňovat, problém je ovšem právě v onom slůvku "postupně". Nedostatek finančních zdrojů rychlá řešení neumožňuje.
PERSPEKTIVY: Vstup strategického investora by se přitom zdaleka neměl projevit "jen" dodávkou kapitálu. Jeho působení by měli Pražané poznat v praxi zejména rozvojem péče o zákazníka, zjednodušení agendy spojené s užíváním vody a také, což je velmi významné, zlepšením
kvality vody. Ne že by byla současná pražská voda závadná, jde spíše o možnost zvýšení jejích chuťových a senzorických vlastností. Nejmodernější technologie zpracování pitné a odpadní vody, použité poprvé jedním z uchazečů o PVK, společností Vivendi Water v Paříži, může například v pitné vodě zásadně snížit obsah neškodného, ale chuťově nijak příjemného chloru. Jde o technologii tzv. nanofiltrace, při které prochází voda nejjemnějšími "síty", která zachycují mikroorganismy a bakterie, takže k jejich likvidaci není potom nutné do vody chlor přidávat.
STRATĚGIE: Ze strategického hlediska by byl pro PVK zřejmě největším přínosem takový investor, který je kromě ČR etablován i v zahraničí. Proces globalizace, ač mnohými odsuzovaný, je totiž naprostou realitou a realitou je i efektivita podnikání vyplývající z vytváření různých typů sítí - i vodárenských. Stejně jako např. v obchodu platí i pro vodárenství: čím větší podnik, tím menší riziko zvyšování cen jím poskytovaných služeb. Velké subjekty si prostě mohou dovolit menší marže, protože své zisky tvoří na základě vysokého obratu. Klíčová je také zkušenost takového investora s podobnými projekty - mezi sítěmi ve velkých městech s počtem obyvatel alespoň nad 100.000 a menšími obcemi je přece jen poněkud rozdíl. Zahraniční partner je samozřejmě také nositelem know- -how a příslušných a potřebných kontaktů v rámci nadnárodního lobbismu. Toho lze využít např. v lepším přístupu k zahraničním finančním fondům a bankám. Ve hře jsou i další aspekty - např. certifikáty ISO, které se stávají ve světě, ale naštěstí již i u nás, základním měřítkem kreditu a záruk firem, které takových ocenění dosáhly.
PRAHA ZŮSTANE MAJITELEM: Majitelem PVK je v současné době hl. m. Praha a zůstane jím i po zmiňované privatizaci. PVK je totiž pouze provozovatelem vodohospodářského majetku. Jedná se o tzv. francouzský systém, kdy město o svém majetku rozhoduje, protože zůstává jeho vlastníkem a tento majetek pouze pronajímá. Provozovatele si tedy vybírá a v případě nespokojenosti má možnost jej změnit. Tak lze účelně hájit zájem obce. Oproti tomu existuje tzv. anglický systém, při němž se vodohospodářská společnost stává vlastníkem vodohospodářských zařízení definitivně. To sice umožňuje větší jistotu a perspektivu podnikání, zájem obce a tedy občanů však nemusí být respektován. V případě privatizace PVK byl zvolen model francouzský.
PETR HAVEL
METROFAKTA/ HLAVNÍ FAVORITÉ NA STRATĚGICKÉHO PARTNERA
* Vivendi Water: Ve světě zásobuje více než 100 milionů obyvatel a je v současné době největší světovou vodohospodářskou společností. Působí ve více než 100 zemích, celkový roční obrat 432 miliard korun, obrat v ČR je 4 miliardy korun, kde Vivendi Water zaměstnává 3.900 lidí. Zastoupení v ČR: Severočeské vodovody a kanalizace, Vodárna Plzeň, 1. JVS České Budějovice, Vodohospodářská společnost Sokolov, Vodospol Klatovy, Aqua Příbram, Středomoravská vodárenská Olomouc.
* Lyonnaise des Eaux: Ve světě zásobuje 92 milionů obyvatel, působí ve více než 120 zemích, celkový roční obrat za rok 1999 ve světě 230 miliard korun, v ČR 4,1 miliardy, kde zaměstnává přes 4.100 lidí. Zastoupení v ČR: Brněnské vodovody a kanalizace, Ostravské vodárny a kanalizace, Severomoravské vodovody a kanalizace, Vodárenská akciová společnost na jihu Moravy, Vodohospodářské služby Stříbro, Vodovody a kanalizace Karlovy Vary.
* Anglian Water: Ve světě zásobuje zhruba 10 milionů obyvatel, v ČR přes 1,1 milionu, celkový roční obrat této skupiny dosáhl přes 47 miliard korun, obrat v ČR 2,4 miliardy. Zastoupení v ČR: Severočeské vodovody a kanalizace, Vodovody a kanalizace Jižní Čechy, Vodovody a kanalizace Beroun.
METROFAKTA/ PVK
* Akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace vznikla 1. dubna 1998 podle privatizačního projektu spojením státních podniků Pražské vodárny a Pražské kanalizace a vodní toky.
* Výkony za rok 1999 dosáhly 3,25 miliardy korun, hospodářský výsledek před zdaněním 61,4 miliony korun, zisk po zdanění 28,002 milionu korun.
* Základní jmění PVK činí 792,276 milionů korun. PVK provozuje asi 4.000 kilometrů vodovodních sítí včetně vodovodních přípojek, 2.412 kilometrů kanalizační sítě a 506 kilometrů kanalizačních přípojek.
* Jedná se o největší vodohospodářský podnik v ČR.
Další články v kategorii Ekologie
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)