Poslanci hodlají zakázat kyanid
23.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 23.2.2000
Poslanci hodlají zakázat kyanid
Praha - Skupina poslancu sociální demokracie a KDU-CSL pripravuje návrh novely horního zákona, podle které by bylo zakázáno používat pri težbe zlata nebezpecné kyanidy. Poslanecká snemovna by se mela návrhem zabývat na jare. "S touto myšlenkou prišlo Hnutí Duha po nedávné ekologické katastrofe v Rumunsku," rekl poslanec Jan Bláha (CSSD), který se na príprave novely podílí. Pokud parlament používání kyanidu skutecne zakáže, mohlo by to velmi zkomplikovat situaci firmám, které se dosud nevzdaly plánu na težbu zlata v Cechách. "Kyanidové loužení je už sto let hlavní metodou získávání zlata z horniny," uvedl Karel Seidl, zástupce spolecnosti Greenwich Resources, která by chtela težit zlato v Mokrsku u Slapské prehrady. "Zakázat jakoukoliv technologii na základe emocí pod vlivem nedostatecných informací o ekologické havárii považuji za scestné," dodal Seidl. František Hájek, reditel spolecnosti TVX Bohemia dulní, která by chtela otevrít zlatý dul v Kašperských Horách, také nepokládá poslaneckou iniciativu za rozumnou. "Obecne se dá samozrejme zakázat všechno, ale neštestí v Rumunsku nebylo chybou kyanidu. Mohla tam být použita treba zastaralá technologie. V Jílovém u Prahy se do roku 1969 težilo zlato také kyanidem a dnes o tom vlastne nikdo neví," rekl Hájek. Dodal, že v republice se rocne zpracuje na tri tisíce tun kyanidu, napríklad na úpravy kovu. Firma TVX pritom oznámila, že pri težbe zlata v Kašperských Horách - pokud by byla povolena - kyanid nepoužije. Návrh poslancu zakázat používání kyanidu naopak podporuje ministr životního prostredí Miloš Kužvart. Jeho úrad ostatne zakázal veškeré pruzkumy zlata v zemi a o prípadné težbe nechce ani slyšet. "Poslanecký návrh považuji za rozumný," rekl Kužvart. "Nikdo z nás urcite nechce, abychom i u nás meli jednou neco podobného, jako se odehrálo v Rumunsku."
MILAN HULÍNSKÝ, PAVEL BAROCH
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)