Pešán: Greenpeace nemají pravdu
28.06.2000 | Agris
Povinnost označovat všechny geneticky upravené potraviny (GMO) v rámci právě diskutované novely zákona o potravinách tak, jak to požadují aktivisté Greenpeace, by podle místopředsedy zemědělského výboru parlamentu Jaroslava Pešána znamenalo pro spotřebitele manipulovaný výběr. Uvedl to v rozhovoru pro AGRIS.
Požadavky Greenpeace jdou podle jeho slov nad rámec praxe označování potravin v Evropské unii. Nařízení Rady a Evropského parlamentu č. 258/97 o potravinách nového typu totiž podle Pešána rozlišuje mezi potravinami, které GMO obsahují nebo v nich zůstávají a potravinami, které sice byly z GMO vyrobeny, ale již je neobsahují. Znamená to, že v obchodech by měly být označeny pouze potraviny patřící do první kategorie. "Není přitom stanovena povinnost, že daná potravina byla z GMO vyrobena," zdůraznil Pešán a s tím, že "v tomto směru jde návrh novely zákona o potravinách nad rámec legislativy EU".
Pokud by byly podle Pešána požadavky Greenpeace do novely zákona zakotveny, znamenalo by to, mimo jiné, také impuls ke zvýšení cen potravin. Potravina by totiž musela být značena v každé ukončené etapě své výroby, kterých je u řady potravin několik. Tím by se výrobcům zvyšovaly náklady, které by pak museli promítnout do cen svých produktů.
Podle dřívějšího vyjádření bioložky Evy Pekárkové, členky spolku Sisyphos, přitom nejde ve sporu o označování potravin o posouzení případných skutečných rizik, které je jistě na místě, nýbrž "o domnělá nebezpečí, předkládaná z postoje předběžné opatrnosti. Tak lze ovšem zabrzdit jakýkoli technický pokrok, třeba výrobu nových účinných léčiv," konstatovala Pekárková.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)