Obnova lesa potrvá 250 let
27.06.2001 | Mladá fronta Dnes
Až soud o vykáceném lese v přírodní rezervaci vzbudil mezi odborníky diskusi o možnostech úřadů zabránit takovému řádění
Plošným vykácením pětadvaceti hektarů v lokalitě Trojhran chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, kterým tehdejší majitel lesa Zdeněk Hoffmann řešil své milionové dluhy, došlo od března do listopadu 1996 v rámci vzácného ekosystému k nenapravitelným škodám. Znalci se shodují, že obnova lesa potrvá nejméně dvěstěpadesát let, přičemž přímé nepříznivé vlivy na životní prostředí potrvají zhruba šedesát let. "Některé ekologické změny na floře, fauně, minerálních pramenech a podobně lze dokonce považovat za nevratné a mohou se dále zhoršovat," konstatoval soudní znalec v oboru ekologie Pavel Musiol. Pražská firma půl roku prakticky nerušeně drancovala chráněné území. To podle Musiola názorně ukazuje nedostatečnost příslušných nástrojů ochrany lesa. "Možnosti zasáhnout jsou skutečně omezené, policisté by v tomto případě k úderu proti dřevorubcům potřebovali předběžné rozhodnutí soudu, na které je také potřeba určitý čas k dokazování," potvrdil chebský státní zástupce Viktor Böhm. "Podle dostupné dokumentace naopak majitel povoloval další a další těžbu," dodal Böhm. Česká inspekce životního prostředí i okresní úřad zasahovaly bezvýsledně. "Situace byla komplikovaná tím, že tam těžila firma, od níž se majitel lesa navenek distancoval," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Jan Peták. Žádný jiný případ takového rozsahu se podle jeho slov od té doby neobjevil. Ochranáři ze správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, kteří na řádění pražských podnikatelů v rezervaci upozorňovali, se od nich dočkali jen výhružných dopisů. "Stalo se to v době, kdy se v souvislosti s restitucemi a jejich následným prodejem najednou objevovali vlastníci lesů, kteří svou bezohledností státní správu překvapili a zaskočili. Dnes už bychom mohli zasáhnout daleko rychleji," tvrdí Jindřich Horáček ze správy chráněné oblasti.
***
Co narušila těžařská firma v chráněném lese na Trojhranu?
chráněnou krajinnou oblast
ochranné pásmo léčivých zdrojů
důležitý živočišný biokoridor
oblast lesů zvláštního určení
výskyt ohrožených živočichů
Další články v kategorii Ekologie
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)