Nepříliš "zelené" vodní elektrárny
20.06.2000 | Hospodářské noviny
Výroba elektrické energie ve velkých hydroelektrárnách, všeobecně považovaná za jednu z nejčistších technologií, paradoxně může škodit životnímu prostředí dokonce více než výroba elektřiny spalováním fosilních paliv. Rozsáhlé přehradní nádrže totiž obsahují množství organických látek, z nichž vznikají skleníkové plyny. Posoudit ovšem míru znečištění z konkrétní přehrady je velmi složité, neboť vodní díla jsou velmi odlišná.
K těmto překvapivým závěrům došla Světová komise přehrad WCD, skupina vědců, techniků a ekologů podporovaná Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů a Světovou bankou, která se nejvýrazněji podílí na financování velkých hydroelektráren. Zpráva uvádí, že zbytky lesů zatopené při napouštění přehrad se na produkci skleníkových plynů podílejí jen zlomkem. Daleko vyšší podíl připadá na organický materiál přinášený přítokem přehrad. Vyplývá z toho, že plyny vznikají i po vyhnití zatopených lesů, tedy po celou dobu existence přehrady.
Přehradní nádrže na celém světě přitom pokrývají rozlohu odpovídající Francii. Stojaté vody produkují nejhorší emise, neboť tlením vegetace vzniká metan, dvacetkrát nebezpečnější skleníkový plyn než CO2, který vzniká díky kyslíku ve vodě. Nádrž tak může produkovat daleko více metanu než před stavbou přehrady, kdy místem ještě protékala řeka.
Další články v kategorii Ekologie
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)