Nejvíc peněz bude letos stát výsadba jedlí a úpravy tůní
29.06.2000 | Mělnický deník
OCHRANA PŘÍRODY / Kromě svých vlastních projektů spolupracuje Správa CHKO i se soukromými majiteli pozemků, jimž přispívá na vyčištění bývalých pastvin.
Ochrana hodnot krajiny, jejího vzhledu a typických znaků i přírodních zdrojů a vytváření vyváženého životního prostředí je hlavním posláním chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko. Na realizaci konkrétních opatření, spojených s ochranou oblasti, byla v letošním roce ze státního rozpočtu vyčleněna Kokořínsku částka tři miliony 295 tisíc korun. Uvedl to vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek. Největší výdajovou položkou schválených opatření Správy CHKO Kokořínsko v letošním roce je půl milionu korun na výsadbu a ochranu jedle bělokoré v první ochranné zóně. Na vyčištění a odbahnění rybníčka v Olešně počítá Správa CHKO Kokořínsko s výdaji ve výši 400 tisíc korun. Náklady na vytvoření nové tůně v mokřadu v Olešně odhaduje správa na 200 tisíc korun. Stejnou částku spolkne i výsadba a ochrana jedle bělokoré ve druhé ochranné zóně, dalších 100 tisíc výsadba stejné dřeviny v první ochranné zóně na pozemcích Lesů ČR, lesů měst Mšena a Dubé a ve vlastnictví soukromých majitelů. Rozpočet CHKO Kokořínsko pro rok 2000 počítá také s částkou 100 tisíc korun na vytyčení a vyhotovení geometrických plánů na devíti územích přírodních rezervací ve vyhlašovacím řízení. Pětadevadesát tisíc korun bude stát odtěžení nánosu hlíny a bahna v jeskyni Klemperka pod Truskavnou, v níž své zimoviště našly ohrožené druhy netopýrů. Stejnou částku vynaloží Správa CHKO také na vytvoření nové soustavy tůní v Nebuželích a na novou tůň v Nedamově. Odvoz bahna z mokřadu v Želízích bude stát 120 tisíc korun. Menší částky by měly pokrýt zejména náklady na nové tůně v mokřadech v Olešně, Dubé a Blatcích, sečení mokřadních luk, likvidace ohnisek bolševníku a křídlatky v Kokořínském Dole a likvidace náletů dřevin. Ani tím ale výčet činností Správy CHKO nekončí - její zaměstnanci pracují například i na vyznačování cykloturistických stezek, ošetřování a označování památných stromů anebo na výrobě a instalaci informačních tabulí a panelů. Dalšími 428 tisíci korun může Správa CHKO Kokořínsko dotovat souběžné programy ochrany přírody. "Jedná se například o podporu soukromých zemědělců a majitelů luk, kteří vyřezávají křoviny na dlouhá desetiletí nepoužívaných pastvinách. Těmto lidem můžeme hradit část jejich nákladů. Kupříkladu náklady na vyčištění pastvin v Osinalicích, které by letos měly dosáhnout částky přes 95 tisíc korun, bude Správa CHKO dotovat čtyřiceti tisíci korun," konstatoval Pořízek.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)