Nápoje v plastech sice vadí, ale jsou pohodlné
11.11.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 11.11.1999
Nápoje v plastech sice vadí, ale jsou pohodlné
Brno - Plastové láhve asi nejsou ekologické, ale zato docela praktické, proto jim dáváme přednost, tvrdí zákazníci. A mnozí z nich jedním dechem dodávají: nápoje v umělohmotných lahvích jsou mnohdy to jediné, co v samoobsluze mají, takže nám vlastně ani nic jiného nezbývá.
Dana Kupková, 25 let, účetní, Brno:
Nápoje v obchodě moc často nekupuji. Pijeme doma vodu z vodovodu, je kvalitní a nemám tak důvod chodit pro vodu či minerálky do samoobsluhy. Pokud se to ale výjimečně stane, sáhnu spíše po plastové lahvi. Důvod je zřejmý - nemusím se tahat s těžkým sklem. Navíc si v obchodě většinou stejně není z čeho vybrat, řada tekutin se už dnes ve skle vůbec nevyrábí.
Radek Šmíd, 28 let, elektrikář, Ořechov:
Rozhodně nejsem nadšený tím, že plastové lahve pomalu nahrazují na trhu sklo. Cítím, že to není v pořádku. Nefunguje tu recyklace a vůbec není kam umělou hmotu vyhazovat. V Kanadě, kde částečně žiji, existují speciální obchody, kde plasty vykupují. Tady jsem zjistil, že moji rodiče i jejich sousedé na vesnici plasty pálí. Jednoduše proto, že nevědí, kam s nimi. Stejný problém je tu však i se sklem: v obchodě se nedá vrátit.
Dagmar Bučková, 45 let, ředitelka hypermarketu Tesco v Brně:
S plastovými lahvemi problém nemám. Asi jsem typický konzument, kterému vyhovuje, že nemusí chodit s prázdnými lahvemi zpátky do obchodu. Připouštím, že umělohmotný odpad se špatně likviduje, ale při nákupu se s ním mnohem lépe manipuluje. Sklo se neosvědčilo ani našemu hypermarketu - v jednu chvíli přestala řada výrobců vykupovat prázdné sklenice zpět a nám se začaly ve skladě hromadit. To se nám s plasty stát nemůže.
Jaroslav Rakušan, 72 let, důchodce, Brno:
Je to špatné, že z regálů v obchodech pomalu mizí sklo. Jednak si myslím, že umělá hmota ničí originální chuť nápojů, a taky se mi nezdá recyklace plastových lahví. O té se asi jen mluví, ale kdoví, jak to s ní ve skutečnosti je? Ač bych si v obchodě rád vybral namísto plastu sklo, bohužel to často nejde, protože minerálky v klasických skleněných lahvích najdete jen málokde.
Břetislav Rychlík, 41 let, režisér a scenárista, Brno:
Mám rád sklo, proto se mi nelíbí, že jej dnes v obchodech téměř nenajdete. Skleněná láhev mi připadá mnohem lidštější než umělohmotná. Plastů na jedno použití se tak trochu děsím. Mám dojem, že pomalu vytlačují kulturu. Předevčírem se mi dokonce stalo, že v restauraci neměli skleničku, a tak mi přinesli víno v nějakém kelímku. Nejsem však v tomto směru nijak ortodoxní. Pokud nemám jinou možnost, koupím i minerálku v plastu a nezblázním se z toho.
Věra Pavlíčková, 19 let, studentka, Tachov:
Plast je pro mě mnohem praktičtější - má větší objem, takže je v něm toho více a člověk ještě ušetří. Kromě toho nemusím umělohmotnou láhev hned vyhazovat. Mohu ji používat dál a dělat si do ní třeba vlastní nápoje. Přiznám se však, že některé výrobky mi ze skla chutnaly více. Například mléko.
Stanislav Gasnárek, 41 let, elektrikář, Vracov:
Samozřejmě mi vadí, že umělá hmota vytlačuje sklo. Plastové lahve není kam vracet. Doma se nám zbytečně hromadí a zavazejí. Přesto pití v plastech nakupujeme více než ve skle. Je to praktičtější a hlavně je v obchodě z čeho volit. Ve skle toho naopak k výběru moc není.
(paj)
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)