Na úbytku koroptví má svůj podíl nynější zvýšený počet lišek
01.08.2000 | Ústecký deník
Na úbytku koroptví má svuj podíl nynejší zvýšený pocet lišek
LOVECKÁ SEZÓNA / Myslivci i houbari se mohou setkat tvárí v tvár s rysem, jeho výskyt byl zaznamenán na hranicích se Spolkovou republikou Nemecko; nebezpecí, že by napadl cloveka nebo domácí zvíre, je málo pravdepodobné
Lovecká sezóna je v plném proudu. Myslivci se zamerují predevším na srnce, jeleny a muflony, od zacátku srpna se na mušku myslivcu dostane také dospelá cerná zver. Podle predsedy okresního mysliveckého spolku Miroslava Machaly je nejvíce k videní cerné zvere, jelení zver se nejvíce vyskytuje v Krušných horách a její vyšší výskyt zasahuje až do predhurí na Ústecku. V zemedelství se dlouhodobe vedla "chemická válka" proti škudcum, címž byla devastována i drobná zver. Dnes chemické ošetrení polí mizí, protože na to nemají zemedelci dostatek financních prostredku, presto i dnes je patrný úbytek drobné zvere bažantu a zajícu. "Koroptve bohužel vidíme jen sporadicky. Svuj vliv na menší stavy drobné zvere má v soucasnosti jiste i narustající stav lišek," komentuje situaci Machala. Myslivci nemohou vyloucit, že se setkají i s rysem. Toto velmi plaché a nesnadno stopovatelné zvíre bylo zaznamenáno viditelne v zime na hranicích se Spolkovou republikou Nemecko. "Tehdy byl prokázán výskyt jednoho rysa v oblasti Mohelnice na rozhraní Ústecka a Teplicka. O jeho dalším výskytu zatím více nevíme, protože rys se pohybuje a loví v rozsáhlém teritoriu," dodal Machala. V hlubokých lesích má rys dost potravy. Nehrozí, že by napadl cloveka nebo domácí zvírata. Teritorium, ve kterém se rys pohybuje, laik ani nepostrehne, protože rys je plachý. Clovek muže najít kus stržené zvere a podle velikosti muže usoudit, že šlo o rysa, protože vetší kus než zajíc tradicní šelmy lišky neuloví. Snad muže clovek nalézt i nejaké stopy, když je pozorný, ale jen na snehu. Rys nevstoupí do blátivé pudy, zdržuje se prevážne v houštinách a na stromech. Když "zaspí soka" a ten se priblíží až do jeho tesné blízkosti, ani se nepohne, neprojeví se. Žádný bezhlavý útek nebo agresivní výpad. Do boje se pouští až v okamžiku, kdy je bezprostredne napaden. Proto se muže stát, že tam, kde se rys vyskytuje, se muže houbar pohybovat jen nekolik metru od jeho úkrytu a vubec jeho prítomnost nezjistí. Vetšinou neuvidíte nic než letmé mihnutí jakéhosi stínu. Proto vyfotografovat rysa v prírode je vzácným umením.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)