Na střední Moravě se přemnožily lišky
20.06.2000 | Moravskoslezský den
Zvěř trpí v důsledku sucha
Přemnožené lišky dělají starosti myslivcům na střední Moravě. Situace se rok od roku zhoršuje, a myslivci proto tyto šelmy, které v přírodě mimo člověka nemají přirozeného nepřítele, musejí střílet. Lišky se podílejí i na úbytku zajíců v lesích. Zvěř navíc těžko snáší nynější sucha a nemá dostatek potřebné vegetace. "Liška nemá přirozeného nepřítele a jedinou nemoc - vzteklinu - se nám podařilo úspěšně léčit. Myslivci nestačí početní stavy redukovat. Důvodů je však daleko více. Tato situace má navíc negativní dopad na drobnou zvěř. Když je totiž méně myší, liška se zaměří například na zajíce," konstatoval Jan Niedoba z referátu životního prostředí Okresního úřadu Prostějov. Odborníci se navíc shodují v tom, že tento problém přerostl v celoevropský. I když se vzhledem k vakcinaci vzteklina na Olomoucku již několik let neobjevila, právě zvýšený stav zvířat v této oblasti představuje určité nebezpečí. "Ve zvýšeném počtu existuje větší pravděpodobnost, že se objeví nemocné zvíře pocházející i z jiného regionu," uvedl Jiří Králík, ředitel Okresní veterinární správy v Olomouci. I přesto, že se to v hanáckých lesích liškami jen hemží, lidem prý žádné nebezpečí nehrozí. "Každé zdravé zvíře se člověku na sto honů vyhne. Napadení člověka liškou je velmi výjimečné," vyvrátil obavy Králík. Mimo přemnožení lišek se zvěř těžko vypořádává s panujícím suchem. "Nynější počasí je velmi nepříznivé. Především mladá zvěř totiž potřebuje dostatek vody. Již nyní očekáváme menší přírůstek, protože je méně vegetace," poznamenal Niedoba. Konkrétní škody se však v současnosti jen velmi těžko odhadují, protože uhynulá zvěř podléhá rychlému rozkladu. Myslivcům se proto většinou nedaří stanovit příčinu smrti.
Další články v kategorii Ekologie
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)