Na Křivoklátsku se nově objevil vzácný brouk tesařík alpský
18.07.2024 | AOPK ČR
Tesařík alpský je nápadný, jasně modrý brouk s černými skvrnami na křídlech. V České republice nyní žije jen v Ralské pahorkatině, Bílých Karpatech a na jižní Moravě. Ačkoli se na jižní Moravě zřejmě v souvislosti s postupující změnou klimatu nyní šíří, stále patří mezi kriticky ohrožené druhy [1]. Koncem června byli objeveni čtyři dospělí brouci v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.
„Z různých zdrojů víme, že se tesařík alpský na Křivoklátsku dříve vyskytoval, máme i neověřené hlášení z loňského roku. Nález čtyř dospělých brouků, tří samic a jednoho samce, je pro nás opravdu příjemným překvapením. Objevili jsme je ve zbytcích bukových porostů, kde jsme lesníkům zaplatili náhradu za dřevo, které z lesa neodvezli, ale ponechali je k zetlení. Právě takové prostředí tesaříkům alpským vyhovuje. Je pravděpodobné, že jde o místní mikropopulaci, která doposud unikala pozornosti entomologů. Budeme proto okolí nálezu průběžně sledovat, abychom měli jistotu, že se skutečně o stabilní životaschopnou místní populaci jedná,“ vysvětluje Petr Hůla z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Dospělí brouci žijí jen několik dní, aktivní jsou především za teplého slunného počasí. Samice kladou vajíčka do zasychajícího nebo čerstvě zaschlého dřeva stojících pahýlů, zlomených stromů nebo větví. Larvy tesaříka alpského se vyvíjejí několik let v polosuchém až suchém dřevě větví a kmenů.
„K životu potřebuje tesařík alpský listnaté porosty s dostatkem mrtvého dřeva. O takové lesy je ale kvůli intenzivnímu lesnickému hospodaření v naší krajině nouze. To je jedním z důvodů, proč tento krásný brouk u nás téměř vymizel. I na Křivoklátsku už máme jen zbytky lesních porostů, kde jsou vedle sebe stromy různého stáří. Ty přitom poskytují domov řadě druhů rostlin, živočichů a hub, které v jednodruhových a stejnověkých porostech nenajdeme. Doufám, že se potvrdí, že jedním z nich je i tesařík alpský,“ dodává Petr Hůla.
Poznámky:
[1] Více o tesaříku alpském na kartě druhu v Nálezové databázi ochrany přírody:
https://portal.nature.cz/w/druh-8772?myND=tesa%C5%99%C3%ADk+alpsk%C3%BD+-+Rosalia+alpina#/
Kontakt:
Petr Hůla, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Křivoklátsko, e-mail: petr.hula@nature.cz, tel: 602 664 851 Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00, e-mail: aopkcr@nature.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)