MZe si nepřeje kompetenční spory o vodu
19.04.2000 | Agris
Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) zastává názor, že kompetence ve vodním hospodářství by měly být sdílené hospodářským resortem MZe (v oblasti péče o vodní zdroje, včetně jejich ochrany a správy), a MŽP v oblastech kontrolní a inspekční funkce. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl s tím, že sdílené kompetence ve vodním hospodářství existují ve většině z dvaceti nejvyspělejších zemí Evropy.
Informoval dále, že Vláda ČR v současné době projednává návrh zákona o vodách, který je v určité části svých pasáží dvojvariantní (podle MZe a MŽP). "Nejsem s tím spokojen a usiluji o to, abychom ještě v čase, který máme k dispozici, nalezli pozitivní řešení v tom směru, že nebudeme vládu vystavovat tlaku, aby silovým hlasováním rozhodla, kdo má pravdu, ale abychom připravili variantu, která bude akceptovatelná pro obě ministerstva a která bude podstatně jednodušeji pro vládu přijatelná," řekl Fencl.
Potvrdil dále, že Vláda ČR neschválila MŽP koncepci vodní politiky v kontextu s vodní politikou EU a vláda současně rozhodla, že zakladatelským ministerstvem podniků zvláštního určení (bývalé a.s. Povodí - pozn. AGRIS) bude ministerstvo zemědělství, a ve vnímání vodní politiky tak nastal určitý posun směrem k MZe. "Právě v tento okamžik jsem včera napsal dopis panu ministru Kužvartovi, ve kterém mu znovu nabízím jednání o meritu sporu, a byl bych velmi rád, kdyby byla z jeho strany nabídka vyslyšena. Nejde mi o to, aby jedna strana v tomto sporu zvítězila na celé čáře a konstatuji, že starost o vodní zdroje a další složky životního prostředí nikdy nejsou věcí pouze jediného ministerstva, ale celé společnosti. Spor mezi našimi resorty by mohl vést k nešťastnému rozpolcení názorů, což si nepřejeme. Jsem přesvědčen, že ministr Kužvart k mé nabídce seriózně přistoupí a budeme společně hledat řešení. Jsme přitom připraveni některé kompetence MŽP přepustit," zdůraznil Fencl.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)