Myslivecký kalendář - ÚNOR
12.02.2001 | Myslivost
Doby lovu zvěře: jelen sika, kolouch jelena siky - do 15. 2., bažant královský, kohout - celý únor, husy - do konce února, hrdlička zahradní - do 15. 2., kuna lesní, kuna skalní - do konce února, ondatra pižmová - do konce února, sojka obecná - celý únor, havran polní - do konce února, tchoř tmavý - do konce února.
Celoročně nehájená zvěř: liška obecná, mývalovec kuní, vrána obecná, straka obecná, sele a lončák prasete divokého.
Únor je měsícem, ve kterém potřebuje zvěř naši péči více než kdy jindy. Ve většině honiteb leží větší vrstva sněhu. Dbáme o dostatek sena ve všech krmelcích. U jelení zvěře i v tomto měsíci vyloučíme z krmiv všechna krmiva poskytující pohotovou energii (jadrná krmiva). Pro omezení škod na lesních porostech je vhodné doplnit krmné dávky krmivy s vysokým obsahem vlákniny a tříslovin (větve z oklest u ovocných stromů, letninu). Těžební zbytky je vhodné v tuto dobu hned nespálit, ale ponechat několik dnů ležet, aby zvěř mohla brát letorosty.
Ostatním druhům spárkaté zvěře, tj. srnčí, daňčí, mufloní, můžeme předkládat jadrná krmiva v omezeném množství. Vyvarujeme se podávání šrotů, zejména pšeničných, které mohou u srnčí zvěře způsobit acidozu bachoru a následné úhyny.
Také drobnou zvěř intenzivně přikrmujeme, zejména jadrnými a dužnatými krmivy. Při déletrvající vysoké sněhové pokrývce nezapomeňme na dostatek přístupné zelené potravy jak pro bažanty, tak pro koroptve.
Jakmile přejdou větší mrazy a sníh postupně začne odtávat, odstraníme od krmelců nahnilé a plesnivějící zbytky krmiv. Neponechávejme je zbytečně u krmelců až do května. O hygienu krmných zařízení bychom měli dbát celé období přikrmování.
Únorem začíná období, kdy se v chovech zvěře zvyšuje četnost onemocnění. Všímáme si kondice zvěře, stavu osrstění, opeření. V případě zvýšených úhynů či zjevných příznaků onemocnění u většího počtu zvěře je povinností informovat Státní veterinární správu.
Myslivecký hospodář vede záznam o lovu zvěře a jejím úhynu Mysl 007, běžně podává hlášení o provedeném lovu na OkÚ. Postupně si připravuje sčítací list zvěře Mysl 008.
Dr. Ing. Rudolf NOVÁK
Další články v kategorii Ekologie
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)
- S.A.B. Aerospace dokončuje v Brně konstrukci družice k výzkumu klimatických změn (04.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)
- Koním Převalského na pražských Dívčích hradech se narodila dvě mláďata (02.05.2025)
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)