Můžeme být hrdi na myslivecký stejnokroj
28.05.2000 | Svět myslivosti
Dodnes oblíbená zelená barva se stala součástí mysliveckého stejnokroje již koncem středověku. Máme o tom dokonce písemný záznam: císař Maxmilián I. (1459-1519), vynálezce kančího meče a arcilovčí, jak se rád dával nazývat, nařídil ve své Tajné lovecké knize (Geheimes Jagdbuch), že myslivci musí jako služební označení nosit zelenavý nebo šedý kabát (v barvě bukové kůry) a šedé kalhoty se šedivým kloboukem. Límec, výložky, lemování a případné manžety byly zelené.
Myslivecký stejnokroj je nejstarší známá uniforma. Vojenské stejnokroje vznikaly teprve později, zároveň se žoldnéřskou armádou, v době třicetileté války.
Střih stejnokroje předepsán nebyl a měnil se, jako dosud, podle módy, ale oděv měl být vždy pohodlný, přizpůsobený k pohybu v přírodě, měl být lehký, dostatečně tepelně izolovat a nesměl šustit, aby nezrazoval zvěř. Později byla, v převážně jehličnatých lesích, přípustná také hnědá barva uniformy, jak ji známe u schwarzenberských lesníků, avšak zelené doplňky na stejnokroji zůstaly.
Stejnokroj myslivců z povolání, vlastně jeho podstatné součásti, zelený límec a doplňky a později lovecký tesák a borlice, byly chráněny několika císařskými patenty, tedy nařízeními panovníka, z nichž nejznámější je patent císaře Karla VI. z r. 1713, jímž nemyslivcům zakazoval nosit oděv se zeleným límcem a ostatními uniforemními součástkami. Výjimka byla udělena jen šlechticům.
Když se v průběhu 18. století proměnili myslivci v lesníky, zůstaly zelený límec a zelené doplňky součástí lesnické uniformy. Teprve v posledních letech byla pro některé lesnické uniformy volena jiná barva. Na stejnokroji myslivců zůstala zelená barva i nadále. Dosvědčuje to i snaha o zavedení jednotné uniformy pro členy ČMMJ.
Ctirad Rakušan
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)