Ministři marně žádali o miliardy kvůli povodním
20.04.2000 | Zemské noviny
Praha - Protipovodňová opatření budou stát Českou republiku miliardy korun. Čtyři ministři, kteří včera žádali vládu, aby schválila příslušné programy a uvolnila potřebné částky na prevenci povodní, neuspěli. "Řádově šlo o několik miliard, kdyby se sečetly požadavky ministerstev zemědělství, životního prostředí, dopravy a spojů a pro místní rozvoj," řekl včera ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ministr zemědělství Jan Fencl uvedl, že kabinet se konkrétními programy, které by měly pomoci při prevenci povodní, bude znovu zabývat v květnu, až po semináři, který chce vláda věnovat přípravě návrhu státního rozpočtu na příští rok. "Budeme muset naše požadavky přepracovat. Vládě se ty částky zdály příliš velké, i když musím říci, že protipovodňové programy neprošly jen o jediný hlas," sdělil Kužvart. Kabinet naproti tomu schválil strategii ochrany před povodněmi. Ten je ale formulován spíše obecně. Podle ředitele odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí Jaroslava Kinkora jde například o to, že odpovědnost nemůže nést jen stát, ale i obce, firmy a jednotlivci. Bezvýhradnou odpovědnost má stát například o předpovědní a hlásnou službu. Ministerstva zemědělství i životního prostředí se shodla, že v určitých případech, kdy si krajina nemůže pomoci sama, bude třeba vybudovat v krajině určité technické stavby jako přehrady, suché poldry či hráze. "Na tato opatření bude třeba v příštích deseti letech najít až třicet miliard korun," řekl Kinkor.
(kop)
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)