Maďaři prchají před záplavami
17.04.2000 | Zemské noviny
Madari prchají pred záplavami
Stoletá voda na rece Tise hrozí protrhnout hráze. Pri záchranných pracích pomáhají tisíce lidí.
Budapešt - Povodnová vlna na madarské rece Tise postupuje. Stoupající voda i vcera ohrožovala okolní mesta a zemedelskou pudu. Na celém úseku reky platí nejvyšší, tretí stupen povodnové pohotovosti. Ve východním Madarsku musejí být evakuovány tri vesnice, dohromady tisíce osob. Oznámil to vcera budapeštský rozhlas s tím, že ochranná hráz u Tiszasuly silne prosakovala. Pri evakuaci obyvatel pomáhala predevším armáda svou technikou. Poskytovala ale také stany a zásobovací a sanitární zarízení. Nynejší povoden na Tise, která je po Dunaji druhou nejvetší madarskou rekou, je považována za "stoletou vodu". Na budování a posilování hrází pracovalo 24 hodin patnáct tisíc lidí, nejen vojáku, príslušníku civilní ochrany a vodního hospodárství, ale i mnoho místních obyvatel. Hladina reky totiž každou hodinu stoupala o centimetr. Ke brehum reky bylo dopraveno více než 625 tisíc pytlu s pískem a pet a pul tisíce tun šterku. V sobotu musely na poškozená místa hrází u Kisköre shazovat pytle s pískem vrtulníky, protože auta by se borila do bahna. V Szolnoku, ležícím osmdesát kilometru jihovýchodne od Budapešti, kde hrozilo protržení hrází, organizátori záchranných prací vyzývali lidi k pomoci z tlampacu na nákladních autech. Ve meste byly zrízeny tri mezisklady písku, který pak dobrovolní pomocníci plnili bez prestávky do pytlu. Stovky lidí již byly evakuovány ze svých domovu a podle ministerstva zemedelství je pod vodou 251 tisíc hektaru pudy. Protipovodnové práce stojí denne v prepoctu zhruba triapadesát milionu korun.
Rozvodnená reka Bodrog se valí madarskou osadou Olaszliszka.
Foto ctk/ap
(ctk)
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)