Lidé pili vodu s jedovatým perchlorem
21.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 21.1.2000
Lidé pili vodu s jedovatým perchlorem
Bor u Skutce - Obyvatelé Boru u Skutce na Chrudimsku pili v záveru minulého roku vodu ze zdroje, ve kterém koncentrace perchloru více než stonásobne prekracovaly povolenou normu. Jedovatá karcinogenní látka používaná na odmaštování, která pri dlouhodobém pusobení poškozuje ledviny a játra, se do obecního vrtu dostala zrejme z cerné skládky. Lidé kontaminovanou vodu po zásahu hygieniku už nepoužívají, ale nyní mají obavy ze zdravotních problému. "Zdroj vody v Boru u Skutce jsme pravidelne každý rok kontrolovali, normy tam nikdy nebyly prekroceny a najednou se tam objevilo jedenáct set mikrogramu perchloru na litr, když norma pripouští jen deset," uvedl reditel Okresní hygienické stanice v Chrudimi Vladimír Velc. "Pro mne osobne bylo toto zjištení šok, protože obec leží ve státní prírodní rezervaci Toulovcovy Maštale, v borových lesích, u malého pískovcového mesta, kam spousta lidí jezdí za prírodou," rekl Jaroslav Ríha z Okresní hygienické stanice v Chrudimi. "Perchlor je klasický chronický jed, tedy pusobí až po dlouhé dobe. A i kdyby lidé pili vodu treba mesíc, tak se to na jejich zdravotním stavu v zásade nemuže odrazit," rekl Velc. Obec nyní zajistila zarízení, která vodu z vrtu perchloru zbavuje. I presto je koncentrace perchloru tesne nad normou a lidé vodu nesmejí pít ani se s ní sprchovat. Úredníci nyní pátrají, jak se perchlor do vrtu dostal. Zatím predpokládají, že uvnitr rezervace je cerná skládka s jedovatým odpadem. "Zjistilo se, že tam bývaly drobné lomy, které se zavážely, a je dost dobre možné, že se tam nejaká továrna zbavovala odpadu," soudí Ríha. "Mám obavy, že to bude relativne velký problém. V rezervaci jsou pískovce, které jsou na rozdíl treba od žuly propustné. Oblast, která je kontaminovaná, proto muže být relativne veliká," uvedl vedoucí referátu životního prostredí Okresního úradu v Chrudimi Josef Hejduk.
(dp)
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)