Lesy ČR připravují s Biosferickou rezervací Dolní Morava – odborně řízenou proměnu jihomoravské krajiny
18.08.2023 | Lesy České republiky, s. p.
Hradec Králové, 18. srpna 2023 – Obnova, doplňování a rozšiřování sítí větrolamů, stromořadí, solitérních stromů v krajině a remízků, které na jižní Moravě chrání především zemědělskou půdu před erozí, je cílem spolupráce, na níž se srpnovým podpisem memoranda dohodli generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Dalibor Šafařík a ředitel Biosferické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral.
Jihomoravský kraj má ze všech českých regionů nejteplejší podnebí a nejúrodnější půdu a je tak zemědělsky nejvíce využíván. Rozsáhlé úrodné plochy ale trpí klimatickou změnou, suchem a erozí, kterou mohou zmírnit krajinné úpravy, tedy například větrolamy, remízky, stromořadí i solitérní stromy. S těmito projekty mají dlouhodobé zkušenosti Lesy české republiky i Biosferická rezervace Dolní Morava. Proto společně připravují odborně řízenou proměnu jihomoravské krajiny. „Ujmeme se role koordinátora a organizátora optimalizace životního prostředí zemědělské krajiny jižní Moravy i prostředníka mezi Lesy ČR a všemi dotčenými obcemi, zemědělskými subjekty i zástupci ochrany přírody,“ uvedl ředitel Jan Vybíral.
Aby se podařilo změny v zájmu státu a všech zúčastněných nastartovat a realizovat, Lesy ČR uzavírají s Biosferickou rezervaci Dolní Morava jako iniciátorem projektů memorandum o spolupráci a smlouvu o podpoře konkrétních projektů.
„Společně připravíme harmonogram projektů a požádáme odborníky o návrhy nejvhodnějších způsobů i postupu. Využijeme i programy Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí,“ popsal záměry Lesů ČR Dalibor Šafařík. Podle něj mohou první projekty sloužit jako vzorové pro všechny vlastníky a správce pozemků, kteří se potýkají s erozí a chtějí zlepšit kvalitu životního prostředí na území biosférické rezervace i mimo ni.
Eva Jouklová – tisková mluvčí Lesy ČR, s.p.; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)