Kyanidová skvrna se šíří Dunajem, jed roznášejí i ptáci
16.02.2000 | Zemské noviny
ZN 16.2.2000
Kyanidová skvrna se šírí Dunajem, jed roznášejí i ptáci
Budapešt/Belehrad/Paríž - Kyanidová skvrna se dál šírí vodou Dunaje. Ve srovnání s Tisou je Dunaj méne postižen, zpusobené škody jsou presto znacné. Ekologové se obávají i retezového šírení otravy. To zpusobí ptáci živící se otrávenými rybami. Pro obyvatele platí zákaz používat rícní vodu. Pitnou i užitkovou vodu dostávají již nekolik dnu v cisternách. Madarsko a Jugoslávie požádaly OSN o nezávislý posudek rozsahu škod, které zpusobil roztok kyanidu z rumunského zlatého dolu Baia Mare. Mezinárodní tým proto vcera zacal odebírat vzorky vody z Tisy a Dunaje, kde už uhynuly tisíce ryb. Odborníci se shodují, že odstranení následku bude velmi drahé a potrvá roky. Americtí ekologové napríklad vcera pripomneli obdobnou katastrofu z roku 1992 v americkém státe Colorado. Reku Alamosu tehdy zamorily tisíce litru kyanidového roztoku, jenž unikl ze zlatého dolu. Jed vyhubil život v asi 27kilometrovém úseku vodního toku. »Musí se obnovit celý ekosystém. To zabere léta, ne-li desetiletí. Vše bude stát miliony dolaru,« rekl vcera Steve D´Esposito, prezident soukromé ekologické organizace z Washingtonu. Podle jeho slov riziko pro lidské zdraví však v oblasti zustane dlouho poté, co bude z reky odstranena kyanidová skvrna. Bude totiž zamorena také spodní voda a puda. Obavy vyjádrila vcera i Svetová zdravotnická organizace. Spolecne s kyanidem se podle ní mohly dostalt do rek také težké kovy, napríklad kadmium a olovo. To je ješte vetší a dlouhodobejší hrozba pro lidské zdraví. Pokud se prítomnost težkých kovu potvrdí, bude obnova života v rekách mnohem složitejší a nákladnejší. V Jugoslávii znecištení kyanidem zanechalo težké a dlouhodobé dusledky pro životní prostredí zejména v severní Vojvodine. Úrady zatím podle belehradské agentury Beta neoznámily údaje o rozsahu znecištení a zpusobených škodách. Panují však obavy, že po toku Tisy na jugoslávském území nebude ve vode po léta žádný život. V techto dnech jsou vytahovány z Tisy tuny mrtvých ryb. Ty jsou likvidovány, ale ekologové se obávají retezové otravy. Otrávenými rybami se totiž krmí ptáci a ti jed prenášejí daleko od toku rek. Cetní vojvodinští rybári zustali na léta bez práce. Pro ne je to zvlášt velká rána, protože za povolení k rybolovu musejí rocne platit státu kolem 1500 nemeckých marek, pres sedmadvacet tisíc korun.
Co zpusobil jed
* úhyn 80 procent ryb v Tise
* znicení potravinového retezce
* stovky rybáru prišly o práci
* zamorení spodní vody a pudy
* zatížení státních rozpoctu
Bulharští odborníci nabírají vzorky vody z Dunaje u vesnice Kudelin u hranic s Jugoslávií.
Foto CTK/EPA
(CTK, Beta)
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)