Kyanid v Tise směřuje do Dunaje
13.02.2000 | České noviny
České noviny 13.2.2000
Kyanid v Tise směřuje do Dunaje
BUDAPEŠŤ/BĚLEHRAD 13. února (ČTK) - Kyanidová skvrna, která hubí ryby v řece Tise v Maďarsku a Jugoslávii, se šíří dále na jih do povodí Dunaje. Maďarští odborníci dnes informovali, že následky způsobené jedem jsou srovnatelné s ekologickou katastrofou z roku 1986, kdy došlo k havárii na ukrajinské jaderné elektrárně v Černobylu. Bělehrad oznámil, že na Rumunsku, kde k úniku kyanidu do řeky došlo, bude požadovat odškodnění. Bukurešť se snaží následky katastrofy bagatelizovat.
Následky způsobené kyanidovou skvrnou pro živé organismy v řece a jejím okolí jsou srovnatelné s následky exploze neutronové bomby, konstatoval předseda výboru maďarského parlamentu pro ekologii Zoltán Illés.
Podle maďarských ekologů se v Tise nyní nachází na 100 tun kyanidu.
Kyanidová skvrna má původ v Rumunsku, kde 30. ledna došlo k havárii na přehradě u zlatého dolu Baia Mare poblíž města Oradea. Kyanidový roztok, jenž se využívá k oddělení zlata od horniny, se dostal do tamní řeky, která přivádí vody do maďarské Tisy. Ta pak pokračuje na srbské území, kde se vlévá do Dunaje.
Bělehrad oznámil, že za škody způsobené kyanidem se u mezinárodního soudu bude domáhat kompenzací.
"Tisa byla usmrcena. Ani bakterie nepřežily... Je to skutečná katastrofa," prohlásil srbský ministr pro životní prostředí Branislav Blažić. Podle jeho slov obnova života v řece si vyžádá nejméně pět let.
Podle rumunského ministra pro životní prostředí Antona Vlada jsou informace o následcích úniku kyanidu nadsazené. "Mám dojem, že to je zveličené," prohlásil v rozhovoru pro státní rozhlas. Podle jeho názoru až skvrna dosáhne Dunaje, rozptýlí se, protože tato řeka má desetkrát více vody než Tisa.
Atila Juhás, starosta severosrbského města Senta, uvedl, že v Tise za poslední dva dny uhynulo více než 80 procent ryb. Podle jeho slov kyanid zničil celý potravinový řetězec v řece. Stovky dobrovolníků v rukavicích údajně vytahují mrtvé ryby z vody na břeh.
Kyanidem otrávená Tisa je vážným problémem také pro srbské zemědělce, protože její vody využívají k zavlažování polí.
Ministr Blažić obvinil Bukurešť ze snahy utajit skutečné důsledky katastrofy. Upozornil, že koncentrace kyanidu v rumunské řece musí být obrovská, když i zhruba po 600 kilometrech v jugoslávské části má tak smrtící účinky. Zdůraznil, že Bělehrad trvá na podrobném prozkoumání ekologické katastrofy.
"Kdybychom něco takového dopustili my (Srbové), určitě bychom se stali terčem bombardování," poznamenal Blažić v narážce na loňské letecké údery Severoatlantické aliance (NATO) na Jugoslávii kvůli konfliktu v jihosrbské provincii Kosovo.
Podle jugoslávské agentury Tanjug v sobotu v poledne byla koncentrace kyanidu v místě, kde Tisa přechází z Maďarska na území Jugoslávie, 0,07 miligramu na litr. Ještě v ranních hodinách však koncentrace údajně dosahovala 0,20 miligramu na litr.
Skvrna se šíří rychlostí asi čtyři kilometry za hodinu a odborníci očekávají, že vážné škody způsobí jižněji na soutoku Tisy a Dunaje.
Podle Tanjugu restaurace podél Tisy na severu Jugoslávie již stáhly ryby z jídelníčků a podobný krok údajně připravují také provozovny v asi 130 kilometrů vzdáleném Bělehradě, který leží na Dunaji.
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)