Endesa postaví první elektrárnu poháněnou olivovým olejem
17.07.1998 | Lidové noviny
LN 17.7.1998
Endesa postaví první elektrárnu pohánenou olivovým olejem
MADRID - Nejvetší španelská elektrárenská spolecnost Endesa se rozhodla zahájit výstavbu unikátní elektrárny, která bude využívat energie vzniklé spalováním nekvalitního olivového oleje. Nová elektrárna Endesy se bude nacházet v provincii Jaen, kde se pestuje drtivá vetšina španelských oliv. Hlavním palivem by mel být odpad, který vzniká pri výrobe jedlého olivového oleje. Krome toho bude rovnež použit olej, který z nejruznejších duvodu nebude vyhovovat potravinárským normám. Výstavba nové elektrárny by mela Endesu stát 2,6 miliardy peset a rocne by se melo pri výrobe elektrické energie spálit až 83 tisíc tun olivového odpadu. Endesa je elektrárenský gigant, který je španelskou obdobou spolecnosti CEZ. Podle odborníku na alternativní zdroje elektrické energie by bylo možné postavit obdobnou elektrárnu i v Ceské republice. Ta by však musela spalovat dostupnejší palivo, napríklad repkový olej, který se používá pri výrobe takzvané bionafty. Za soucasných cen elektriny je to však ekonomicky nevýhodné. Jde o financne velmi nárocnou technologii, uvedl Karel Polanský z Hnutí Duha. Podle jeho slov v Ceské republice žádná podobná elektrárna není. U nás se elektrina zatím nevyrábí ani z biomasy, upozornil. Krome vodních elektráren využívá Ceská republika alternativní zdroje jen sporadicky. V provozu je v soucasné dobe nekolik velmi málo výkonných vetrných a jedna slunecní elektrárna. Ve srovnání se svetem využívá Ceská republika alternativní zdroje skutecne málo. Podle ekologu je na vine predevším chybející podpora státu.
rez, ctk
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)