Ekologie byla stínem summitu EU - USA
15.06.2001 | Hospodářské noviny
Evropská unie a Spojené států se dohodly, že rychle vyřeší vzájemné obchodní spory. V poslední době se jednalo hlavně o ocelářské výrobky.
Mezi Evropskou unií a Spojenými státy přetrvávají zásadní rozdíly v názoru na ekonomické a ekologické problémy dnešního světa. Projevilo se to při včerejším dialogu zástupců patnáctky s prezidentem Georgem W. Bushem ve švédském Göteborgu, jehož se zúčastnil předseda Evropské komise Romano Prodi a švédský premiér Göran Persson, jehož země nyní předsedá unii. S ostatními šéfy států a vlád unie Bush pohovořil při společné večeři, která se konala již po uzávěrce našeho listu.
Výsledky odpoledního jednání s Bushem popsal švédský premiér Göran Persson těmito slovy: "Rozcházíme se u otázek světového klimatu v náhledu na jádro problému: Patnáctka na závěrech z Kjóta trvá a u nás již probíhá ratifikace příslušných ujednání. USA se rozhodly vydat jinou cestou. Proto jsme se dohodli, že se nedohodneme." Prezident Bush znovu opakoval, že i jeho země se cítí být zavázána něco udělat proti negativní změně světového klimatu v důsledku lidské činnosti. Budou-li k tomu využívána pružná řešení, založená na tržních principech, Washington by se nebránil ani převzít zde vedoucí roli. Bush řekl, že dohody z Kjóta jsou nevyvážené, neboť nechávají stranou méně rozvinuté země. USA a EU se naproti tomu shodly ve společném prohlášení, že budou usilovat o "férové" nové kolo jednání v rámci Světová obchodní organizace (WTO) a připraví společný postup. Ten bude vypracován do října, jelikož jednání WTO začíná v listopadu v katarském městě Dohá. Persson vyjádřil přesvědčení, že by toto nové kolo mohlo poskytnout výrazné impulsy růstu světové ekonomiky, pokud by byla dohodnuta další liberalizace obchodu. EU i USA se v Göteborgu shodly, že světové hospodářství nyní prochází fází oslabeného růstu, takže by takový impuls nutně potřebovalo.
Po Bushově odjezdu v pátek začíná v Göteborgu summit EU, jenž potrvá do soboty. Hlavní téma bude rozšíření unie o země střední a východní Evropy včetně ČR. Čelní představitelé kandidátských zemí se sejdou s kolegy z patnáctky vzápětí po skončení vlastního summitu. Očekává se mimo jiné, že irský premiér Bertie Ahern bude muset vysvětlit kolegům, jak se mohlo stát, že občané jeho země svým NE v referendu ohrozili jak reformy dohodnuté v Nice, tak nepřímo přijetí nových zemí.
Další články v kategorii Ekologie
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)