Ekologická katastrofa: kyanid proniká do Dunaje
14.02.2000 | Lidové noviny
LN 14.2.2000
Ekologická katastrofa: kyanid proniká do Dunaje
Koberce mrtvých ryb pokrývají hladinu madarské reky Tisy. Lidé z povodí zasažených rek se bojí o život. A katastrof a postupuje.
BELEHRAD/BUDAPEŠT Balkán dnes celí nejvetší ekologické katastrofe v Evrope od havárie jaderné elektrárny Cernobyl pred ctrnácti lety. Zkáza má jméno kyanid. Jím otrávená voda ze zlatého dolu v Rumunsku už znicila veškerý život ve velké cásti rícního systému Madarska i Jugoslávie. Vcera se hrozba priblížila k Dunaji. Nejhure to ted vypadá v povodí druhé nejvetší madarské reky Tisy. Je mrtvá. Uhynulo v ní už osmdesát procent ryb, dvema a pul milionu lidí kyanid otrávil pitnou vodu. Katastrofa zacala 30. ledna v severozápadním Rumunsku nedaleko mesta Arad. Vytrvalé dešte zvedly hladinu odkalovací nádrže tamního zlatého dolu Baia Mare, až pretekla. Kyanid užívaný težari k louhování zlata z horniny pronikl do reky Semlas (madarsky Maros), levého prítoku Tisy. Kyanidová skvrna se šírí smerem k jihu rychlostí ctyr kilometru za hodinu. Vcera byla zasažena oblast srbské Vojvodiny, Dunaj už není daleko. Koncentrace kyanidu, která v míste úniku dosáhla 4700 miligramu na litr vody, klesla na hranicích Madarska a Jugoslávie na 0,07 miligramu na litr. Stále ale predstavuje smrtelné nebezpecí pro faunu i pro lidi z postižených oblastí. Predstavitelé nekolika mest severní Jugoslávie vyzvali obyvatelstvo, aby pomohlo sbírat uhynulé ryby. Temi je hladina Tisy pokryta jako kobercem. Rozsah katastrofy vyvolal i reakci EU. "Jde o katastrofu evropského rozsahu," prohlásila komisarka EU pro dopravu a energii Loyola de Palaciová. Podle madarského ministra životního prostredí Pála Pepó pouze rychlá akce dobre organizovaného záchranného systému zatím zabránila škodám na lidských životech.
ap, mir
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)