Chráněný kosatec sibiřský krášlí džbánská rašeliniště
01.08.2000 | Deník Lučan
ROSTLINY / Z podzemních oddenků vyrůstají blankytně modré trsy krásných květů
Svým rozšířením je kosatec sibiřský euroasijský druh, který geograficky pokrývá Evropu a zasahuje daleko na východ do Asie a na Sibiř. V minulých staletích býval na svých stanovištích relativně hojný, ale různými melioračními zásahy a výsadbou jehličnanů, především smrku, byla většina lokalit zlikvidována nebo zdecimována, takže se v současné době stal jednou z velmi ohrožených rostlin ve východní části Džbánu.
Pokud jste houbařili začátkem léta v hříškovských, bílichovských či žerotínských lesích, určitě vás udivil nález blankytně modrého kosatce, který tu přežil do dnešních dnů. Je to rostlina rybníků, zarostlých mokřin a rašelinišť (od nížin do horských poloh v teplejších oblastech). Právě ve východní části Džbánu se takových stanovišť nachází nejvíce v přilehlých údolích. Že se tu nacházejí (i když slabé vrstvy) rašeliny ještě dnes známé z nedávné minuosti, když se v Budlíně a v Cikánském dolíku těžila rašelina pro dnes již neexistující a zaniklé lázničky u sv. Blažeje, pod Panenským Týncem.
Kosatec sibiřský je původní naše mokřadní rostlina, vyrůstající z podzemních oddenků. Místy vytváří jednotlivé trsy a skupinky, nikdy tu však netvoří souvislý větší porost. Obyčejně se tu ztrácí ve společnosti konkurenčního bezkolence modrého (trávy až 1,5 metru vysoké, v kterém se obyčejně přehlédne. Veliké, modré až nafialovělé květy 5-7 mm v průměru) s výrazným tmavých žilkováním, vyrůstají na štíhlých vysokých a dutých lodyhách a převyšují tak velmi úzké listy, trávovitého vhledu. V horní části je květní lodyha bezlistá. Modré květy příjemně volní, okvětní lístky ve dvou kruzích (vnější - nehetnaté se ohýbají dolů, vnitřní s tyčinkami směřují vzhůru) snesou krásné přirovnání k "českým orchideím". Kvete v květnu až do července.
V hříškovských lesích můžeme kosatec sibiřský obdivovat v Cikánském dolíku, na konci údolíčka kde se říká "Na pustých lukách", kde se nachází "živé" rašeliniště. Někdy jej náhodně nalezneme kolem travnatých průseků a cest i v bílichovském a žerotínském údolí. Větší lokalita (cca 25 m čtverečných) se nachází cca 1,5 km od zichovecké myslivny za Hvížďalkou v lese odd. 76 a při "Hlavním průseku" nedaleko lesní školky, kde porost kosatce přežil zalesnění smrkem před 100 lety. Díky sněhovým polomům byla smrčina polámaná a tím živořící porost kosatce zesílil a bohatě opět vykvetl.
Zastavíte-li se u květu kosatce sibiřského, věřte, že se obdivujete štvavému bezdomovci, který tu pozbyl místo na úkor cizích přivandrovalců.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)