Čeští hydrologové se asi připojí k misi OSN v Maďarsku
17.02.2000 | České noviny
Ceské noviny 17.2.2000
Ceští hydrologové se asi pripojí k misi OSN v Madarsku
PRAHA 17. února (CTK) - Na podnet Madarska, který ceské úrady ocekávají v pátek, se tým ceských odborníku pripojí k práci mise OSN na monitorování stavu rek postižených kyanidovou havárií v rumunském dole Baia Mare. Pomoc nabízí Ceská republika nejen Madarsku. "Pomoc by nemela znát hranic, rozlišovat komu ano a komu ne by se neslucovalo s principy ekologie," rekl dnes novinárum ministr životního prostredí Miloš Kužvart.
Tým ctyr hydrologu z Výzkumného ústavu vodohospodárského Tomáše Garrigua Masaryka a Ceské inspekce životního prostredí je již pripraven. "Odjezd je po specifikaci požadavku z Madarska otázkou hodin," uvedl Kužvart. Organizací výjezdu za 1,5 miliónu korun poveril reditele vodohospodárského ústavu Václava Vucku. Misi bude financovat ministerstvo zahranicí z penez urcených k humanitárním úcelum.
Pomoc postiženým státum nabídlo ministerstvo životního prostredí ve spolupráci s resortem zahranicí prostrednictvím zastupitelských úradu.
Kyanid se do Dunaje dostal z reky Tisy, která byla zamorena svým rumunským prítokem Somešem. Ten protéká kolem zlatého dolu v Baia Mare, kde se 30. ledna stala havárie a pravdepodobne také unikl kyanid do vody. kyanid zamoril stovky kilometru vodních toku a ohrozil zdroj pitné vody pro 2,5 miliónu lidí. Protože se ve vode rozptýlený kyanid nedá odstranit podobne jako ropa pomocí bariér, jsou vodohospodári odkázáni na sledování jeho koncentrací. Rumunští odborníci sypou do reky Someš v míste znecištení velké množství chlornanu sodného, který kyanid neutralizuje.
Podle ceských odborníku je nyní nutné zjistit zejména rozsah škod, aby se dal sestavit program obnovy života v postižených tocích. Ceská republika bude prosazovat poskytnutí mimorádné pomoci postiženým oblastem i v rámci cinnosti Mezinárodní komise pro únosné využívání Dunaje, která dnes zasedá ve Vídni.
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)