Biomasa je perspektívnou alternatívou
21.08.2000 | Hospodářské noviny
V SR je 400 000 ha pôdy vhodnej na pestovanie biomasy
Na Slovensku je asi 400 000 hektárov pôdy nevhodnej z ekologických a ekonomických dôvodov na pestovanie klasických agrárnych plodín, avšak ideálnej na produkciu energetickej biomasy. Ide najmä o pozemky okrajové, chemicky znečistené, málo úrodné, resp. ohrozené eróziou, kde možno vyprodukovať 4 až 5 miliónov ton biomasy vhodnej na spaľovanie v moderných ekologických kotloch bez produkcie škodlivých exhalátov. Pestovanie, spracovanie a energetické využívanie biomasy, ktorá by mohla významne prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju regiónov a tvorbe nových pracovných miest, bolo hlavnou témou celoslovenskej konferencie, ktorá sa konala v Nitre. Podľa predsedu Slovenskej asociácie pre biomasu Jozefa Víglaského na Slovensku už existuje viacero ambicióznych projektov využívajúcich tento alternatívny zdroj energie. V týchto dňoch dokončujú zariadenie na spaľovanie drevnej štiepky v areáli Technickej univerzity Zvolen a v pokročilom štádiu je aj príprava energetickej prevádzky v Kolíňanoch pri Nitre, ktorá bude slúžiť ako medzinárodné demonštračné centrum využívania biomasy pre záujemcov z krajín strednej a východnej Európy. Na energetické účely sa v našich podmienkach používa predovšetkým odpad vznikajúci pri ťažbe a spracovaní dreva a rýchlo rastúce dreviny (vŕba, topoľ, agát). Podľa J. Víglaského je však v západnej Európe rozšírené aj pestovanie poľnospodárskych energetických rastlín, ako aj využívanie slamy, odpadov vznikajúcich pri pestovaní kukurice, slnečnice, ovocných sadov a viníc. Vo sfére živočíšnej výroby nachádza uplatnenie hnoj a hnojovica vhodné na výrobu bioplynu. Biomasa je prirodzene sa obnovujúci zdroj energie, ktorý je vďaka nesporným ekologickým a ekonomickým výhodám veľmi perspektívny hlavne pre tepelné hospodárstva obcí, menších miest, ale aj objektov cestovného ruchu.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)