Bezoárové koule
01.08.2000 | Svět myslivosti
O bezoárových koulích (někdy také zvaných kamzičí koule nebo bezoárové kameny) napsal velmi pěkný a zajímavý článek Ing. Ctirad Rakušan v šestém čísle časopisu Svět myslivosti. O bezoárových koulích mnozí sice ví, ale málokdo je ve skutečnosti viděl. Je to způsobeno tím, že myslivci po ulovení zvěře věnují málo času důkladné prohlídce všech částí ulovené zvěře. Díky tomu je například velmi málo poznatků především u holé zvěře, kde myslivec kus po ulovení pouze vyvrhuje, nejčastěji v zimě za mrazu a mnohdy už za šera, a s prací se snaží být co nejdříve hotový. U kusu většinou ani nesleduje jeho věk, často jej odevzdá na dodávku nebo pouze stáhne a spotřebuje v kuchyni. Hlavně z těchto důvodů vzniká dojem, že vzácně se vyskytující abnormality všeho druhu (např. abnormality chrupu) jsou jenom u samčí zvěře apod.
Nejinak je tomu i s bezoárovými koulemi. Jednu takovou bezoárovou kouli vidíte na obr. 1. Pochází ze srny, kterou v prosinci roku 1966 ulovil pan Miroslav Krejza v honitbě mysliveckého sdružení Chloumek v západních Čechách. Bezoárová koule je dlouhá 16,5 cm a v nejsilnějším místě má průměr 2,5 cm. Základ pro vznik vytvořila spolknutá větvička, která na koncích částečně vyčnívá. Věk srny byl odhadnut na 3 - 4 roky. Ulovena byla z důvodu značné tělesné zesláblosti. Zda byla příčinou špatné kondice bezoárová koule, není známo.
Další bezoárové koule v mé sbírce pochází z hovězího dobytka (obr. 2) a mají průměr od 3 do 9,5 cm. Jsou to kuličky ze srsti v různém stupni tuhosti. S ohledem na druh přijímané potravy a věk, kterého se tyto kusy dožívají, u nich nedošlo k typickému obalení a ztvrdnutí, jako je tomu u bezoárové koule ze srny.
V zápiscích mého otce je i výpis ze zprávy Pražského večerníku z roku 1937 o operaci dvouletého dítěte, oblékaného do kabátku z bílé angory, které mělo v žaludku kouli z chlupů kabátku. Podobnou informaci poskytl v roce 1978 i MUDr. Miloš Brabínek z Kyselky u Karlových Varů, který znal případ operace žaludku děvčete z důvodu nádoru, ze kterého se vyklubala bezoárová koule.
Ing. Milan Slavinger
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)