Bachyně s mláďaty bránila v příchodu zaměstnancům do ústecké školy
12.09.2023 | ceskenoviny.cz
Bachyně se třemi mláďaty bránila ve vstupu zaměstnancům do školy v Ústí nad Labem. Nejprve se snažili divočáky vyhnat vlastními silami, poté přivolali na pomoc strážníky. Bachyně je však opakovaně napadla. Myslivec musel zvířata odstřelit. ČTK to dnes řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný. Podobných případů podle něj ubývá. Jedním z důvodů je zřejmě osvěta, kterou strážníci i myslivci šíří mezi lidmi.
Zvířata se vypravila na školní pozemek 1. září, tedy ještě o prázdninách. "Učitelé se tam báli, tak jsme byli přivolaní a chtěli jsme ji vytlačit třeba za použití houkačky," popsal incident Novotný. "Bachyně si samozřejmě začala hájit svoje mladé a hlídku napadla," doplnil.
Podobných výjezdů, například i na sídliště, kde se zvířata také pohybují, mají strážníci v současné době méně než třeba v zimě. Zvířata totiž ještě v lesích nacházejí dostatek potravy. "Spíš se to týká zimního období a pak je samozřejmě nebezpečné, když mají mladé," upozornil strážník. Obecně mají městští policisté výjezdů kvůli divočákům méně. Novotný má za to, že zafungovala osvěta, aby lidé nekrmili zvířata z oken a balkonů. "Toto bylo po dlouhé době. Bachyně zřejmě neměla kam utéct, protože byla na oploceném pozemku," uzavřel.
Odchyt přemnožené zvěře se podle místopředsedy okresního mysliveckého spolku Václava Šutery daří i díky magistrátu, který po městě instaluje odchytové klece. "Problematika prasat ve městě je způsobená jak polohou Ústí, tak i plochami, které tu jsou. Jsou hodně zanedbané, najdete je i v centru města," uvedl Šutera. Divočáci nacházejí v houštinách úkryt, teplo, jídlo i vodu. Neobhospodařované plochy jsou v blízkosti obytných domů, kam prasata zejména v zimě chodí. Šutera podotkl, že se zatím nestalo nic vážného a jde spíše o humorné incidenty.
Na Ústecku se odhadem pohybuje až 1500 divokých prasat. Šutera připomněl, že myslivci jich ročně odstřelí více než 1000. Zvířata migrují i ze zahraničí a rychle se množí. Na území krajského města jich může pobíhat asi 100, odhadl myslivec. Místopředseda dodal, že je otázkou času, kdy stavy přemnožených zvířat sníží africký mor prasat, jenž se objevil v Libereckém kraji.
ČTK
Další články v kategorii Ekologie
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)