Australani popírají ničení Tisy a Dunaje
14.02.2000 | České noviny
České noviny 14.2.2000
Australani popírají ničení Tisy a Dunaje
BUDAPEŠŤ/BĚLEHRAD/PERTH 14. února (ČTK) - kyanidová skvrna na léta zlikvidovala celý potravinový řetězec v povodí řeky Tisa. Prohlásil to dnes v Budapešti předseda parlamentního výboru pro ekologii Zoltán Illés. Zopakoval, že jde o "nejhorší ekologickou katastrofu od (havárie jaderného reaktoru v ukrajinském) Černobylu" z roku 1986. Australská společnost, která těží zlato v rumunském dole Baia Mare, popírá, že by se kyanid dostal do řeky z tamní přehrady.
Podle agentury Beta kyanid již zamořil Dunaj na srbském území. Očití svědci údajně hlásili, že na řece viděli místa "celá bílá od břich mrtvých ryb".
Obecně se má za to, že kyanidová skvrna má původ v Rumunsku, kde 30. ledna došlo k havárii na přehradě u zlatého dolu Baia Mare poblíž města Oradea. kyanidový roztok, jenž se využívá k oddělení zlata od horniny, se dostal do tamní řeky, která přivádí vody do maďarské Tisy. Ta pak pokračuje na srbské území, kde se vlévá do Dunaje.
Australská těžební společnost Esmeralda, která vlastní v Baia Mare 55 procent akcií dolu a 45 procent vlastní rumunský stát, dnes oznámila, že vyslala do zlatého dolu zvláštní tým ekologů, který má prokázat, že firma nenese odpovědnost za únik kyanidu do řeky. Ekologové dorazí do Rumunska v úterý.
Podle mluvčího společnosti Esmeralda úhyn ryb v Tise a v Dunaji nezpůsobil kyanid.
Záběry televizní stanice CNN a maďarské televize ukázaly, že ryby po vytažení na břeh sebou pořád mrskaly, konstatoval mluvčí Chris Codrington.
"Pokud by šlo o otravu kyanidem, byly by mrtvé. A když jsou mrtvé ryby v Maďarsku, proč nebyly hlášeny v Rumunsku, kde se přehrada nachází?" dotázal se mluvčí.
Bělehrad oznámil, že za škody způsobené kyanidem se u mezinárodního soudu bude domáhat kompenzací. kyanidem otrávená Tisa je vážným problémem také pro srbské zemědělce, protože její vody využívají k zavlažování polí.
"Tisa byla usmrcena. Ani bakterie nepřežily... Je to skutečná katastrofa," prohlásil v neděli srbský ministr pro životní prostředí Branislav Blažić. Podle jeho slov obnova života v řece si vyžádá nejméně pět let.
Podle rumunského ministra pro životní prostředí Antona Vlada jsou informace o následcích úniku kyanidu nadsazené. "Mám dojem, že to je zveličené," řekl dnes ministr. Podle jeho názoru až skvrna dosáhne Dunaje, rozptýlí se, protože tato řeka má desetkrát více vody než Tisa.
Podle jugoslávské agentury Tanjug v sobotu v poledne byla koncentrace kyanidu v místě, kde Tisa přechází z Maďarska na území Jugoslávie, 0,07 miligramu na litr. Ještě v ranních hodinách však koncentrace údajně dosahovala 0,20 miligramu na litr.
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)