Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí
16.05.2025 | Ministerstvo životního prostředí
V souvislosti s havárií cisteren převážejících benzen v Hustopečích nad Bečvou probíhá důkladné hodnocení možných dopadů této bezprecedentní události na zdraví lidí a životní prostředí. Nedoporučuje se konzumace ryb z přilehlé vodní nádrže č. 6 – štěrkovny, která byla havárií zasažena. Na hodnocení se podílejí Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zemědělství a Česká inspekce životního prostředí.
„Na dubnovém krizovém štábu jsme avizovali, že příslušná ministerstva v polovině května zveřejní vyhodnocení možných dopadů havárie benzenu na místní obyvatele, jejich zdraví i na životní prostředí. A to z pohledu kontaminace půdy a využívání například sklizně zeleniny ze zahrad, či z hlediska kontaminace vod a kvality ovzduší. Teď můžeme potvrdit, že se obyvatelé Hustopečí nemusí zdravotních rizik obávat,” zdůraznil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ministerstvo zemědělství prověřilo možné dopady havárie na zemědělskou půdu, živočišnou a rostlinnou produkci. „Všechny odebrané vzorky masa, vajec a mléka, které byly analyzovány na benzen, byly negativní,” uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V případě zemědělské půdy a rostlinné produkce byly vzorky analyzovány na přítomnost polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které vznikají hořením. Ve všech vzorcích půdy byly koncentrace v mezích běžných hodnot. Z hlediska obsahu PAU jsou zemědělské půdy v okolí Hustopečí nad Bečvou v pořádku. Bylo odebráno pět vzorků travních porostů a vojtěšky, tyto vzorky splnily limity stanovené pro potraviny – sušené byliny. Státní veterinární správa dále odebrala celkem 14 vzorků tkání zvířat a živočišných komodit a následně provedla analýzu na obsah benzenu. Všechny odebrané vzorky byly negativní.
Ministerstvo zdravotnictví situaci důsledně monitoruje a ve spolupráci s odborníky z České inspekce životního prostředí, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského pravidelně vyhodnocuje data z měření kvality ovzduší a pitné vody. Mobilní měřící stanice ČHMÚ ani pasivní měřidla Zdravotního ústavu v Ostravě, umístěná přímo v Hustopečích a v okolí kontaminované nádrže č. 6, dosud nezaznamenala překročení referenčních koncentrací benzenu v ovzduší. Z aktuálně dostupných měření ovzduší nelze předpokládat akutní riziko negativních účinků na zdraví lidí. „Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě nadále odebírají vzorky pitné vody z vytipovaných studní i veřejných vodovodů. V žádném ze sledovaných vzorků nebyl detekován benzen ani jeho deriváty. Z preventivních důvodů však odborníci nadále důrazně nedoporučují využívat vodu z nádrže č. 6 ke koupání a zalévání, ani konzumovat ryby z této lokality,” uvedla hlavní hygienička Barbora Macková.
Pokud jde o hodnocení rizik pro ryby v přilehlé štěrkovně zasažené havárií, zabývala se jím Česká inspekce životního prostředí. „Vzhledem k nebezpečnosti benzenu nedoporučujeme v současné době konzumaci ryb z vodních útvarů zasažených benzenem, konkrétně vodní nádrže č. 6, která se nachází nejblíže místu havárie. Toto opatření platí do doby, než monitoring s jistotou prokáže, že konzumace rybího masa je bezpečná,” uvedl ministr Hladík.
Opatření vyplývá z důkladného posouzení provedeného znaleckým ústavem – laboratoří vodní toxikologie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Monitoring ryb na lokalitě bude pokračovat během příštích dvou měsíců za spolupráce s místní organizací Českého rybářského svazu.
„Z dosavadních výsledků vyplývá, že až na úhyn jednotek kusů ryb v prvním měsíci po havárii, kdy zde obsahy benzenu překračovaly až dvacetinásobně povolenou limitní hodnotu, nebyly rybí populace výrazněji zasaženy. Ryby v řece Bečvě a státních nádržích jsou v pořádku. Štěrkovnu pak bude možné znovu zarybňovat nejdříve po dokončení první fáze sanačního projektu, tedy za šest měsíců,” doplnil ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
V oblasti platí do 27. května stav nebezpečí. S ohledem na benzen, který se nachází za fyzickou bariérou oddělující ohnisko kontaminace od okolí, navrhla ČIŽP hejtmanovi Olomouckého kraje prodloužit stav nebezpečí o dalších 30 dní. Do odvolání je stále zakázán vstup a pohyb lidí v bezprostředním okolí havárie a vodní nádrže č. 6 a rovněž je nadále zakázáno používání povrchové vody a podzemní vody ze studní na užitkovou vodu v chatové oblasti mezi nádrží a řekou Bečvou.
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.gov.cz
Další články v kategorii
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Plánované zjednodušení Společné zemědělské politiky je dobrým začátkem, ale nestačí (16.05.2025)
- Mrazy nadělaly ovocnářům lokální škody, úroda by mohla být průměrná (16.05.2025)
- SVS: Testy mléka na slintavku budou pokračovat, i když skončí hraniční kontroly (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)