Veterináři rozšiřují testování mléka na slintavku do dalších dvou krajů
06.05.2025 | ČTK
Veterináři rozšíří preventivní testování mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky do dalších dvou krajů sousedících se Slovenskem, a to do Zlínského a Moravskoslezského kraje. Dosud odebírali veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami vzorky z 57 farem v Jihomoravském kraji, nově k nim přibude dalších více než 60 hospodářství. Celkově tak bude Státní veterinární správa (SVS) monitorovat zhruba 120 hospodářství. ČTK o tom dnes informovala SVS. Testování v dalších dvou krajích podle veterinářů začne tento týden, naplno bude zahájené příští týden.
K dnešnímu ránu odebrali inspektoři celkem 520 vzorků mléka. "Z toho známe výsledek vyšetření na slintavku a kulhavku u 519 vzorků. Vše je vyhovující," uvedl na dotaz ČTK zástupce mluvčího SVS Petr Majer.
K rozšíření testování veterináři přistoupili i přes příznivý vývoj nákazové situace. Ministerstvo zemědělství minulý týden zrušilo kontroly na hranicích s Rakouskem, všechna veterinární opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku zůstávají v platnosti a podle dnešního vyjádření SVS pro ČTK další uvolňování nyní "není na stole".
Kromě mléka veterináři odebírají vzorky na slintavku také u volně žijící zvěře ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín v blízkosti hranic se Slovenskem. Dosud odebrali inspektoři vzorky od 73 divokých prasat, jelenů a daňků, všechny vzorky jsou negativní, uvedl Majer.
Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes uvedla, že šíření nakažlivé nemoci slintavka a kulhavka je v Evropě nejhorší od roku 2001. FAO vyzvala k zavedení přísných opatření proti nemoci, která napadá sudokopytníky a způsobuje velké hospodářské škody. Podle organizace náklady způsobené nemocí a na očkování proti ní dosahují každoročně 21 miliard dolarů.
trp rot
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Slovenská vláda prodloužila kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem (07.05.2025)
- Bluetongue: podmínky pro přesuny z pásma KHO (07.05.2025)
- Závod Poděbradky letos čekají větší investice do modernizace (07.05.2025)
- Spalovnu zvířat v areálu chovu prasat u Přílepova na Písecku je možné postavit (07.05.2025)
- Kvůli konci cukrovaru v Hrušovanech zemědělci rychle objednávali osivo kukuřice (07.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- ČSCHMS se vypraví na srbskou agrární výstavu (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Výrobce potravin Racio se přestěhuje do bývalého výrobního areálu po firmě Otis (07.05.2025)
- Na dotační opatření AEKO meziplodiny, biopásy má SZIF připraveno přes 106 milionů korun (07.05.2025)