O glyfosátu by se mělo rozhodnout na základě vědeckých argumentů
18.09.2023 | ASZ
I vzhledem k tomu, že v prosinci letošního roku končí v EU možnost používat v zemědělství glyfosát, což je nejčastěji využívaná látka k hubení plevelů, schyluje se na úrovni EU k velké bitvě týkající se buď úplného zákazu této látky, nebo dalšího povolení k jejímu využití. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) je přitom z mnoha důvodů pro to, aby se glyfosát mohl v rozumné míře v zemědělství používat i nadále. Postoj ASZ ČR vychází zejména ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), který v červenci letošního roku ve své zprávě o rizicích glyfosátu konstatoval, že je tento pesticid „neškodný pro lidi, přírodu i životní prostředí“, ačkoli zejména nevládní ekologické organizace upozorňují, že jde o látku potenciálně karcinogenní.
Potenciálně karcinogenní je však celá řada nejen v zemědělství používaných látek, a z hlediska vlivu na zdraví lidí je tak rozhodující jejich koncentrace. To se týká i nejnovější studie organizace Pesticide Action Network (PAN), podle níž je tato látka a produkty jejího rozkladu (například aminomethylfosfonová kyselina AMPA) přítomna ve vodních tocích, takže podle PAN „jsou řeky a potoky po celé Evropě otráveny glyfosátem“. To je ovšem především emotivní teze, neboť k tomu, aby se negativní efekt z konzumace vody mohl na zdraví člověka projevit, by musel podle statistik vypít denně 8 000 litrů vody.
Podle ASZ ČR by se i proto měli europoslanci při rozhodování u budoucnosti glyfosátu rozhodovat především podle vědeckých argumentů, přičemž oficiální nejvyšší vědeckou autoritou je v tomto směru na úrovni EU právě EFSA. V obecné rovině přitom ASZ ČR snahy o snížení zatížení životního prostředí chemií podporuje, a její členské farmy se také snaží používat chemické přípravky minimálně. ČR je navíc jednou ze zemí EU, kde je použití glyfosátu regulováno a nelze jej používat preventivně. Je však také třeba vědět, že ke glyfosátu v současné době neexistuje v EU plnohodnotná alternativa, jakékoli jiné možnosti hubení plevelů jsou finančně nákladnější, méně účinné, a navíc je nutné je používat opakovaně. Pokud by tak bylo na konci letošního roku další používání glyfosátu zakázáno, zvýšily by se mimo jiné náklady na produkci zemědělských komodit, a v konečném důsledku i ceny potravin.
Nejde však jen o náklady spojené s aplikací glyfosátu. Zmiňované opakované aplikace alternativních přípravků znamenají ve svém důsledku vyšší spotřebu pohonných hmot při polních pracích, a také riziko utužování půdy, což zvyšuje pro změnu riziko eroze. To snižují i meziplodiny, jejich porosty je ale nutné před založením nové sklizně likvidovat právě pomocí glyfosátu, neboť jinak by tyto meziplodiny ubíraly živiny hospodářským plodinám, což by vedlo k nižším hektarovým výnosům, což by bylo dalším impulsem ke zdražování zemědělských produktů. Z výsledků studie v kanadské provincii Saskatchewan z roku 2022 navíc vyplývá, že aplikace glyfosátu zvyšuje možnosti ukládání uhlíku do půdy. Také v oblasti nutné likvidace invazivních rostlin nemáme v tuto chvíli jiné účinnější řešení a je třeba tedy vážit opravdu celou řadu dalších souvislostí. V neposlední řadě je glyfosát důležitou součástí managementu například regenerativního zemědělství, které má obecně nezanedbatelný potenciál ve vhodných lokalitách ke zlepšování půdních podmínek, tudíž i to je relevantní důvod, aby tato látka mohla být dále v rozumné míře využívána.
To vše v praxi podle ASZ ČR znamená, že diskutovaný zákaz aplikace glyfosátu je v současné době předčasný, a dojít by k němu mělo až poté, co bude možné tuto látku v zemědělské praxi skutečně plnohodnotně nahradit jinými - modernějšími přípravky, které budou v dostatečném objemu na trhu. To se ale jeví jako dlouhodobá záležitost. Pokud tedy budou zemědělci odkázáni na jiná řešení, hrozí, že potřebné zlepšení situace v životním prostředí za současných možností nenastane, což znamená, že zákaz glyfosátu by v tomto okamžiku byl jen vylitou vaničkou i s dítětem, jako se již bohužel stalo například u zákazu moření některých osiv.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Jan Staněk, místopředseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)