V malochovu slepic v obci na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka
30.12.2022 | ceskenoviny.cz
V malochovu slepic v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. V chovu bylo devět slepic, šest jich 23. prosince náhle uhynulo. Zbývající tři měly příznaky nemoci a o vánočních svátcích byly utraceny. ČTK to dnes sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o osmnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v Česku, od začátku prosince o osmé.
Od 14. prosince platí v České republice zákaz venkovního chovu drůbeže. Důvodem je rostoucí počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky.
Majer uvedl, že vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes u slepic v Kunčicích pod Ondřejníkem potvrdilo výskyt ptačí chřipky H5N1. "Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření," uvedl Majer. "Nebylo zjištěno, že by chovatel porušil nějaké nařízení," dodal.
Od začátku letošního prosince se v Česku potvrdilo osm ohnisek nemoci, sedm v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm. Ve všech případech šlo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Prvním bylo ohnisko ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde postupně uhynulo 7000 kachen a dalších 15.000 museli utratit. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.
Chovatelé v ochranných pásmech a pásmech dozoru musí sledovat chovy a případnou nemocnost nebo úhyny drůbeže hned hlásit na krizovou linku. Používat mají například i dezinfekci při vstupu a odcházení z chovů.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) minulý týden uvedl, že Evropa už déle než rok prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii. V nakažených chovech bylo vybito přes 50 milionů kusů drůbeže a se začátkem zimy se intenzita viru zdvojnásobila. Bilance utracených ptáků navíc nezahrnuje preventivní vybíjení zdravých zvířat v okolí ohnisek nákazy.
Od loňského října do letošního září se virus ptačí chřipky vyskytl v 37 evropských zemích. Rozšířil se už také do Severní Ameriky a objevil se i v Ekvádoru, který začátkem prosince aktivoval plán na ochranu volně žijících ptáků na Galapágách.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)