Podmínky pro pořádání farmářských trhů jsou nesmyslné a likvidační
01.11.2020 | ASZ
Regulační opatření stanovující maximální možný limit 20 účastníků farmářského trhu na 400 metrů čtverečních považují Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), Zelinářská unie Čech a Moravy (ZU ČM) a Ovocnářská unie ČR (OU ČR) za faktickou likvidaci farmářských trhů za situace, kdy takové akce představují z celé řady důvodů vhodnou alternativu k nákupům potravin v obchodních centrech. Hygienická opatření jsou určitě pro všechny prioritou, nicméně takto postavené rozhodnutí vlády považujeme za neadekvátní a nesmyslné.
I laikům musí být zřejmé, že nákup potravin pod širým nebem je z hlediska možností přenosu koronaviru nižším rizikem, než nákup v uzavřených prostorách s vyšší koncentrací nakupujících, než je to na farmářských trzích, což dokazují i odborné posudky. Přesto pro nákup ve velkých obchodech žádné limity koncentrace zákazníků neexistují. Farmářské trhy kromě toho představují často jediné odbytiště pro menší a rodinné zemědělské podniky a tuzemskou a čerstvou produkci, opět za situace, kdy pěstitelé a chovatelé z českých farem přišli o možnost dodávat své výrobky do škol, restaurací a dalších míst, do nichž je to za běžné situace možné. Začátek podzimu navíc kromě toho představuje období, kdy mají produkty z našich polí i stájí optimální nutriční hodnotu, což je právě v době expanze koronaviru pro spotřebitele zvláště cenné.
ASZ ČR, ZU ČM a OU ČR v této souvislosti obzvláště mrzí, že ke zmiňované regulaci počtu účastníků farmářských trhů došlo na základě emocí a fotodokumentace z jedné akce nafocené způsobem, který zachycuje prostředí na této akci tak, aby byl dojem koncentrace účastníků podpořen. Opět je vhodné podotknout, že obdobné fotky z nějakého nákupního centra pro objektivní porovnání spotřebitelé k dispozici neměli.
ASZ ČR, ZU ČM a OU ČR proto podporují stanovisko Asociace farmářských tržišť České republiky, která žádá o přehodnocení maximálního limitu počtu účastníků na stanovený prostor, i jako krok, který pomáhá v propagaci a odbytu identických českých potravin a tím i tak často zmiňované potřebě zvýšit soběstačnost ČR například v oblasti ovoce a zeleniny, což je zboží, které se právě v současné době na farmářských trzích prodává.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Ing. Petr Hanka, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy
Ing. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky
Dne: 29.10.2020
Další články v kategorii
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Japoncům pomáhá AI s vařením řemeslných piv, je to příležitost i pro české firmy (28.04.2025)
- Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Souhrn událostí uplynulých dní 25.4. - 27.4. 2025 (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)