Kvůli suchu je letos v Moravskoslezském kraji málo zelí
12.10.2015 | Denik.cz
V Moravskoslezském kraji je nedostatek hlávkového zelí. Vinou extrémního letního sucha výnosy poklesly až o 90 procent. Krouhanky, v těchto dnech se začala prodávat, bude proto velmi málo. Navíc její cena vzrostla o polovinu. Takové zprávy hlásí dva největší producenti zelí v regionu - akciová společnost ZP Otice, která je zároveň největším výrobcem kysaného zelí v Česku, a zemědělské družstvo v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.
Loni se kilogram krouhaného hlávkového zelí prodával v Moravskoslezském kraji už za 12 korun. V Oticích na Opavsku letos zájemci zaplatí za stejné množství 17 korun. V Nošovicích pak ještě o korunu více. "S ohledem na nízkou úrodu šly ceny nahoru. Jednoznačně za to může sucho," řekl ČTK předseda představenstva akciové společnosti ZP Otice Petr Ševčík.
Podle něj takové sucho a následnou neúrodu nepamatují ani historikové. Stejně se na to dívají i pracovníci nošovického družstva. "Situace je vážná. To jsme tady ještě nezažili," postěžoval si Jiří Vícha ze Zemědělského družstva vlastníků Nošovice.
Tamní pěstitelé stejně jako jejich kolegové z Otic nebudou mít letos dostatek zelí, aby pokryli požadavky svých odběratelů. "Hlávky zelí letos neprodáváme vůbec. Krouhanku jen v omezené míře. Máme nedostatek zelí pro výrobu našeho otického kysaného zelí. Zájem stálých odběratelů pokryjeme tak ze 20 procent," odhaduje Ševčík.
Loni nošovičtí pěstitelé prodali 200 tun hlávkového zelí a dalších 100 tun ve formě krouhanky. Letošní čísla budou výrazně nižší. "Celé hlávky neprodáváme vůbec. Odhaduji, že budeme schopni vyprodukovat okolo 50 tun krouhanky," řekl Vícha. Ani v Nošovicích podle něj nebudou schopni pokrýt objednávky na dodávku již hotového kysaného zelí, které je v obchodech stejně jako otické velmi žádané. "Budeme nuceni dodávky omezit," řekl Vícha.
Letošní neúroda nastala v době, kdy zájem lidí o výrobu vlastního kysaného zelí roste. Lidé v posledních letech stále častěji nakupovali hlávky, které strouhají, či už připravenou krouhanku. V roce 2014 například akciová společnost ZP Otice z Opavska prodala 160 tun krouhaného zelí. V roce 2005 to bylo pouze 78 tun. Rostoucí poptávku podle Ševčíka ovlivnily i aféry s potravinami dováženými z Polska. "Lidé prostě více důvěřují tomu, co si vyrobí sami," řekl.
Postup výroby domácího kysaného zelí je individuální. Každý si zelí připravuje tak, jak ho má rád. Těm, kteří se k této tradici chtějí vrátit, Ševčík doporučuje neexperimentovat. "Nejlepší je použít starý recept od babiček. Důležité je i šlapání vlastními nožkami, ne dusání strojem. Tradiční způsob používáme stále i v naší společnosti. Zelí v kádi vždy šlape několik pracovnic," doplnil Ševčík.
Základní ingredience pro kysané zelí tvoří sůl a kmín a hořčičné semínko. Přidat se může i cibule a křen. Objevují se i celá jablka. "Nasáknou šťávu ze zelí a jsou velmi chutná," prozradil rodinný recept mladý muž z Hlučína. Někteří lidé pak do soudku se zelím dávají i půlky celých hlávek. Zelné listy tak změknou a dají se využít v kuchyni. Výborné jsou plněné směsí mletého masa a rýže.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)