Integrovaná ochrana životního prostředí je výzva
4. 1. 2001 | Hospodářské noviny
Integrovaná ochrana životního prostredí je výzva
Evropská úroven péce o životní prostredí bude mít tvrdé parametry
V soucasné dobe probíhá príprava zákona "o integrované prevenci a omezování znecištení a o integrovaném registru znecištování", kterým má být do ceské legislativy implementována Smernice rady EU 96/61/ES Integrated Pollution Prevention and Control (dále IPPC).
Zákon pravdepodobne vstoupí v platnost na zacátku roku 2003 a výrazne ovlivní množství prumyslových a zemedelských podniku a rovnež vztah techto podniku s úrady vydávajícími povolení nezbytná pro provozování hospodárské cinnosti. I pres radikální zmeny, které má uplatnení smernice o IPPC prinést, je však dosavadní informovanost dotcených subjektu ve státním i soukromém sektoru velmi nedostatecná a zatím spíše na úrovni cerných vizí o kolapsu ceského prumyslu. Práve výmenu informací a úzkou spolupráci všech zainteresovaných stran lze pritom považovat za klícový prvek prípravy i praktické aplikace zákona. V cem spocívají hlavní prvky IPPC? Jak napovídá již název smernice, melo by být jejím hlavním cílem postupné zlepšování stavu životního prostredí. Integrací je však myšlena nejen integrovaná ochrana všech složek životního prostredí (puda, voda, vzduch, energetické a surovinové zdroje, krajina jako celek) ale i integrace ekonomických a environmentálních aspektu udržitelného rozvoje a také integrace prvoinstancních kompetencí na jediném správním úrade.
Prostredkem dosažení tohoto cíle by melo být na strane podniku postupné zavádení nových technik (technologií i manažerských systému) - príznivejších životnímu prostredí a soucasne i více konkurenceschopných; a na strane úradu rozumný prístup k vyjednávání podmínek provozu dotcených zarízení.
Problémy pri zavádení IPPC by mohla zpusobit nepríznivá ekonomická situace mnohých podniku, nedokonalá príprava nových zákonných norem ci neadekvátní prístup ze strany úradu. Složitý bude i prechod kompetencí z okresu ci dalších složkových úradu na orgány kraje. Nezbytná bude patrne rovnež úprava systému podpory podnikání ze strany státu a rovnež odborná podpora implementace zákona ze strany odborné verejnosti.
Koho se bude zákon týkat?
Návrh zákona v souladu s prílohou I smernice o IPPC definuje obecný seznam zarízení, u kterých by mela být docílena integrovaná prevence a omezování znecištení. Jedná se o šest bloku: Energetika, Výroba a zpracování kovu, Prumysl zpracování nerostu, Chemický prumysl, Odpadové hospodárství a vybrané Ostatní cinnosti. Tyto bloky zahrnují celkem 33 dílcích oblastí, pricemž s výjimkou chemického prumyslu jsou tyto oblasti cástecne specifikovány i podle kapacity výroby. Smernice se týká nových i existujících zarízení, existující zarízení však budou mít stanoven benevolentnejší termín na dosažení souladu s požadavky IPPC. Príloha 1 nicméne vyžaduje podrobnejší výklad pro jednoznacnou identifikaci dotcených subjektu a nutné je upozornit i na fakt, že bez dobrovolné spolupráce provozovatelu existujících zarízení nelze získat základní data potrebná pro zarazení do zákonem stanovených kategorií.
Integrované povolení
Zákon pro specifikované kategorie zarízení zavádí povinnost získat tzv. integrované povolení k cinnosti, které by melo nahradit vetšinu dosavadních povolení vydávaných podle složkových zákonu (zejména zákon o vodách, o ovzduší, o odpadech, o ochrane zemedelského pudního fondu, o lesích, o ochrane prírody a krajiny, o prevenci závažných havárií, o ochrane verejného zdraví, o veterinární péci), pro nová zarízení by melo být nezbytným podkladem pro vydání stavebního povolení podle stavebního zákona, uvažuje se o úzkém propojení IPPC s procesem posuzování vlivu na životní prostredí (tzv. EIA). Tento nový postup by mel zjednodušit vztah mezi podnikem a úradem - na principu subsidiarity by mel mít podnik v první instanci za partnera jediný regionální správní úrad, na který by mela mj. prejít povinnost koordinovat zajištení a projednání vyjádrení a povolení od dalších dotcených úradu.
Integrované povolení by melo vycházet z principu nejlepších dostupných technik (tzv. BAT - Best Available Techniques). Tento termín znamená "nejúcinnejší a nejpokrocilejší stupen vývoje použitých technologií a zpusobu jejich provozování, které jsou vyvinuty v merítku umožnujícím jejich zavedení v príslušném hospodárském odvetví za ekonomicky a technicky prijatelných podmínek a zároven jsou nejúcinnejší v dosahování vysoké úrovne ochrany prírodního prostredí jako celku". Hlediska, která je treba vzít v úvahu pri urcování nejlepších dostupných technik, budou uvedena v príloze zákona analogicky s prílohou IV smernice o IPPC. Pro usnadnení prípravy investicních zámeru na strane podniku i rozhodování o udelení integrovaného povolení na strane úradu jsou tzv. technickými pracovními skupinami (tzv. TWG - Technical Working Groups) pri Evropské kancelári IPPC (EIPPCB - European IPPC Bureau) pripravovány oborové dokumenty nejlepších dostupných technik (tzv. BREF - Best available techniques REFerence documents), které by mely sloužit jako referencní vodítko pro posuzování vhodnosti jednotlivých technik a jejich úcinnosti ve vztahu k ochrane životního prostredí (vcetne úspory energetických a surovinových zdroju) v jednotlivých kategoriích specifikovaných cinností. Práci již cástecne zahájily i obdobné pracovní skupiny v CR, které zatím na dobrovolné bázi pripravují preklady dokoncených BREF a mapují situaci pro implementaci IPPC v jednotlivých odvetvích ceského hospodárství. Pouze omezene se však dosud ceští odborníci podílejí na cinnosti evropských TWG.
Transparentnost
Dalším duležitým principem, který je nutné brát pri príprave integrovaného povolení v úvahu, je nutnost peclivého vyhodnocení stavu a možností konkrétního zarízení a rovnež celkové situace v daném regionu.
Obsah integrovaného povolení - zejména casové rozložení požadavku na splnení stanovených kritérií - by mel vyplynout z vyjednávání mezi provozovatelem zarízení a regulátorem, úcastníky tohoto vyjednávání by meli být v prípade potreby i zástupci odborné verejnosti a správních úradu. Transparentnost procesu by mela být podporena povinností zverejnit vybrané údaje ze žádosti a projednávat pripomínky verejnosti.
Autor je reditel spolecnosti AGSS, s. r. o., a vedecký tajemník OV SVCR (oblastního výboru Sdružení vodohospodáru CR)
Zdroj: Hospodářské noviny, 4. 1. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.05.2025 22:42