Některé chmelnice na Litoměřicku se dál zmenšují
23. 4. 1998 | ČTK
Nekteré chmelnice na Litomericku se dál zmenšují
HOŠTKA/ÚŠTEK/BECHLÍN 23.dubna (CTK) - Na necelou petinu se behem posledních let snížila plocha, na níž pestuje chmel zemedelské družstvo Hoštka na Litomericku. Zatímco v letech 1990 a 1991 melo kolem 180 hektaru chmelnic, loni pestovalo chmel na padesáti a letos už jen na 35 hektarech. V celých severních Cechách se pritom plocha, na níž se pestuje chmel, snížila z 6025 ha v roce 1990 na lonských 4277, to je zhruba o 30 procent.
Predseda družstva Václav Sochr dnes pro CTK uvedl, že ani situaci pro následující období nepokládá za príznivou a že chmelarství v této oblasti možná hrozí dokonce zánik.
Družstvo má stále ješte neprodanou zásobu 35 tun chmele z lonské sklizne, kterou mela podle smlouvy koupit firma Bohemia Hop pro export do USA. Ta jej ale neodebrala, protože transakce byla vázána na prodej Budvaru, respektive znacky Bud, která se neuskutecnila. Následky této situace podle Sochra dopadly v plné míre na zemedelce. Pestitelum chmele z Hoštky nyní schází celkem kolem 6,5 miliónu korun z minulých sklizní za chmel bud vubec neodebraný nebo i za chmel dodaný, ale dosud nezaplacený.
Na chmelnicích družstva v tomto týdnu skoncilo zavešování drátku následovat bude ošetrení proti škudcum a zacátkem kvetna se pocítá se zavádením chmele.
Predseda zemedelského družstva Úštek Miroslav Krivský rekl, že plocha chmelnic se zde od zacátku devadesátých let snížila ze 72 ha na soucasných zhruba 40 ha. Družstvo zatím rozhodlo proti lonsku snížit plochu pestování chmele o dva hektary a na jednání s odberateli závisí osud dalších pet až deset hektaru. Z minulé sklizne má družstvo neprodaných pet tun chmele.
Celou lonskou úrodu chmele naproti tomu prodalo družstvo Podripsko v Bechlíne. Predseda Miloslav Potucek uvedl, že i zde se plocha chmelnic od roku 1990 snížila z 50 na soucasných 32 hektaru. Díky dohode s odberatelem, firmou Barth, mají bechlínští pestitelé zajišten nejen odbyt, ale také obnovu chmelnic, na nichž se postupne vysazuje ozdravený, bezvirózní typ zdejší tradicní odrudy, žateckého poloraného cervenáku. Ozdravený chmel má vyšší výnosy a vyšší obsah horkých látek, takže je žádanejší.
Zástupce firmy Barth Emil Bureš rekl, že tato spolecnost, která je nejvetším svetovým obchodníkem s chmelem, v Ceské republice vykupuje rocne 1600 tun chmele. Spolupracuje s radou zdejších pestitelu, kterým prispívá na obnovu chmelnic. Pokud se ale nezmení soucasná nepríznivá situace v odbytu chmele ve svete, nepocítá s tím, že by do roku 2000 okruh svých ceských partneru rozšírila.
Marie Zahrádková do
Zdroj: ČTK, 23. 4. 1998
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.05.2025 00:39