Veterinární a fytosanitární dohoda nadále nepodepsána
1. 7. 1998 | ČTK
BRUSEL 1.cervence (zpravodaj CTK) - Evropská komise se stále ješte nechystá k podpisu dohody o veterinární a fytosanitární ekvivalenci, kterou s Ceskou republikou loni vyjednala a jež byla schválena na podzim ministry zemedelství EU. Zduvodnuje to drobným formálním zádrhelem na ceské strane.
Ceská republika dokoncila prípravu této významné dohody o ekvivalenci veterinárních a rostlinolékarských predpisu jako první ze všech pridružených zemí; mela se stát teprve druhým neclenským státem po Novém Zélandu, který tyto predpisy s EU sladí, což muže mít velký význam z hlediska vývozu ceské zemedelské produkce do EU.
Komise podpis zablokovala na pokyn nekterých clenských zemí v cele s Nizozemskem, které se tak mstily za technické prekážky kladené dovozu jejich brambor do CR. Ceské rostlinolékarské orgány od té doby ovšem už povolily dovoz brambor ošetrených proti klícivosti nekolika západoevropskými prípravky, které predtím CR neuznávala.
Podle zdroju komise je nyní problém v tom, že jeden z nich, zvaný Neostop, byl zatím povolen jen docasne do konce roku 1999. Nejmenovaný ceský expert však namítá, že výrobce Neostopu proste neposkytl všechny údaje nezbytné k jeho trvalé registraci, takže mícek je jednoznacne na strane EU. "Postupuje se presne podle práva a komise hledá neopodstatnené záminky," uvedl zmínený expert.
Komise ovšem popírá, že by se touto oddalovací taktikou pokoušela významnou dohodu zcela sprovodit ze sveta. "Je uzavrena a bude platit," rekl CTK Gerry Kiely, mluvcí zemedelského komisare Franze Fischlera.
Vyložil, že komise zastavila rozhovory o obdobných dohodách s Madarskem a s Polskem nikoli proto, aby chránila zemedelský trh EU, ale kvuli zahájeným vstupním rozhovorum. Pridružené zeme budou nyní stejne muset plne harmonizovat své právo s EU, takže nemá cenu zkoumat, zda a nakolik jsou jejich predpisy rovnocenné s evropskými, uvedl Kiely, podle nehož komise ani nemá dostatek odborníku, kterí by se soubežne zabývali srovnáváním legislativy s kandidáty a vyjednáváním ekvivalencních dohod.
Jakmile bude smlouva s CR konecne podepsána, stane se jako dodatkový protokol soucástí Dohody o pridružení mezi CR a EU. Predpokládá, že pro vývoz do EU bude stacit ve vetšine prípadu respektovat ceské predpisy, jež uznává jako rovnocenné evropským, což znacne usnadní a zlevní obchodování.
Karel Barták mha
Zdroj: ČTK, 1. 7. 1998
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 14:06