Polsko připravuje další liberalizaci prodeje půdy cizincům
15. 5. 1998 | ČTK
Polsko pripravuje další liberalizaci prodeje pudy cizincum
VARŠAVA 15.kvetna (zpravodaj CTK) - V zájmu vstupu Polska do OECD polský parlament v roce 1996 znacne liberalizoval predpisy upravující koupi zemedelské pudy a stavebních pozemku pro cizozemce. Základní podmínkou ke koupi pozemku je však nadále nezbytnost souhlasu ministra vnitra, ackoli i zde je nekolik výjimek.
V soucasnosti polská vláda pripravuje další novelizaci zákona o prodeji nemovitostí cizincum a podle neoficiálních informací predpisy se ješte více priblíží norme Evropské unie (EU).
Predevším se má zvýšit maximální limit výmery pozemku ze soucasných O,4 ha na 1,2 ve mestech a na tri hektary na venkove, s výjimkou príhranicních oblastí. Vetší pozemky však budou moci kupovat pouze firmy a jednotlivci ze zemí EU a clenských státu Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
Souhlas ministra k prevodu nemovitostí nepotrebují cizinci, kterí bydlí v Polsku nejméne pet let a mají i tzv. kartu stálého pobytu. Podobne spolecnosti joint venture se sídlem v Polsku mohou bez ministerského souhlasu kupovat stavební pozemky ve mestech do výmery 0,4 ha. Tyto výjimky však opet neplatí v pohranicních oblastech vymezených zvláštním predpisem.
Po prijetí volnejších norem pred dvema roky vzrostl prodej nemovitostí až o 70 procent a jen v roce 1997 požádalo o koupi pozemku 3700 právnických nebo fyzických osob, z toho 1774 dostalo kladné vyjádrení. Pro porovnání v roce 1994 bylo prodáno 663 nemovitostí, v 1995 o stovku méne a o rok pozdeji ministr odsouhlasil jenom 468 techto transakcí. Mezi kupci dominují Nemci, kterí od roku 1996 koupili 1914 ha a do rukou Nizozemcu prešlo 800 ha pudy. Ze všech žadatelu o koupi pozemku v letech 1990-1997 však bylo celkove odmítnuto pouze deset procent.
Nejatraktivnejšími jsou oblasti mest Varšava, Katowice, Krakow, Opole, Gdansk a Vratislav. Zajímavostí lonských transakcí je to, že 786 pozemku i s prilehlými rodinnými domy (maximální výmera do 0,5 ha) koupili cizinci, kterí žádosti podložili svým polským puvodem. Jde zejména o osoby se státním obcanstvím Nemecka, USA a Kanady.
Prumerná cena zemedelských pozemku vzrostla od roku 1993 z 1100 zlotých na soucasných 2450 za hektar (momentální kurs je 2,07 PLN/DEM).
Nejvetší brzdou úplné liberalizace prodeje pozemku je dosud neukoncené odškodnení Nemcum, kterí byli po roce 1945 odsunuti za reky Odru a Nisu v rámci zmen západních a východních hranic Polska, které byly výsledkem dohody vítezných mocností. Vzdor tomu však nemecká vláda nezablokovala zahájení vstupních rozhovoru Evropské unie s Polskem a trpelive ceká na vyrešení tohoto citlivého problému. Podle zdroje blízkého polské vláde ceká Varšava na to, jak se s tímto horkým bramborem vyporádá vláda CR. Zásadní odlišnost je však v tom, že "polští" Nemci byli odsunuti z území, která pred 2.svetovou válkou patrila do Nemecké ríše a byly státními obcany Nemecka.
Peter Turcík bm
Zdroj: ČTK, 15. 5. 1998
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.05.2025 05:46