Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok
4. 7. 2025 | Silvarium
Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla dne 1. července chráněná krajinná oblast Soutok, která zahrnuje největší komplex lužních lesů v Evropě. Vláda o jejím zřízení rozhodla 15. ledna. Stala se 27. chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Proti zřízení oblasti je část místních obyvatel.
Nová CHKO má rozlohu asi 125 čtverečních kilometrů, je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. Významným fenoménem Soutoku jsou mimo jiné rozsáhlé lužní lesy s duby letními, jasany úzkolistými a ztepilými a s dalšími druhy dřevin. V roce 2018 byl v lokalitě popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent původních druhů ryb. Vyskytuje se v ní také 250 druhů ptáků, z nichž tu 140 druhů hnízdí, například vzácný orel královský. Lokalitě se říká Moravská Amazonie.
Ještě před vnikem CHKO uspořádala koncem června Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v zámeckém parku v Lednici Den CHKO Soutok. Odhalena byla pamětní deska, kterou požehnal papež Lev XIV. a také hraničník se státním znakem.
Ochránci přírody se roky zasazovali o ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje. Chráněná krajinná oblast tam měla vzniknout už po roce 2000. V roce 2011 vláda rozhodla, že zde má být vyhlášena řada menších chráněných území. V programovém prohlášení vlády z roku 2022 je pak uveden národní park, připravovat se ale začala právě chráněná krajinná oblast.
Proti zřízení oblasti je část místních, odpůrci vyhlášení CHKO mají buď za to, že lokalita Soutok je chráněná dostatečně, případně že ji má chránit národní park, nikoliv chráněná krajinná oblast. Ministerstvo životního prostředí tak čelí třem desítkám správních žalob. Třeba obcí, kterých se vyhlášení CHKO dotkne. Městský soud v Praze rozhodl o většině z žalob, zamítl je. Kasačními stížnostmi ve věci se nicméně dále zabývá Nejvyšší správní soud (NSS), věcí se zabývá také Ústavní soud.
Ministerstvo životního prostředí nyní také chystá vyhlášení CHKO Krušné hory, proces začal loni v červenci. Rozlohou zhruba 1 200 kilometrů čtverečních to bude největší chráněná krajinná oblast v zemi. S tímto krokem ale nesouhlasí třeba Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, podle něhož jsou cenné lokality už nyní dostatečně chráněné. Lesů, které nepatří státu, je podle sdružení v tomto území přibližně třetina. Výhrady má i samospráva.
Podle ČTK, red.
Zdroj: Silvarium, 4. 7. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 04.07.2025 23:14