Agris.cz - agrární portál

Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR

12. 5. 2025 | ČTK

Lesy ČR (LČR) dnes otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek. Řekl to dnes novinářům při slavnostním otevření.

Na tvorbě LČR spolupracují s několika spolky, které s vozíčkáři pracují, a také uzavřely memorandum s ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí, které mají společnou vůli podporovat vznik těchto stezek jak v hospodářských lesích, tak v lesích v chráněných územích. "Je to i příklad dobré praxe pro majitele nestátních lesů, aby šli podobnou cestou," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Klíčové je podle Šafaříka stezky vytipovat a na místě ověřit. "Pak se poukáže na kritická místa. To jsou obvykle závory, které musíme zkrátit, aby vozík projel, ale auto nikoliv. Pak se jedná o další drobné úpravy, na stezce k Ríšově studánce jsme vyfrézovali zpomalovací prahy a upravili okolí studánky tak, aby se dalo na vozíku dojet bezpečně až přímo k ní," řekl Šafařík. Brněnská stezka je šestikilometrovým okruhem od rozcestí U křivé borovice poblíž sídliště Kamechy a vede po zpevněných lesních cestách k Ríšově studánce. V říjnu by se měla otevírat stezka u Hradce Králové a mají následovat další. Mělo by jít jak o asfaltové cesty, tak i s přírodním povrchem.

V Česku už řada bezbariérových turistických stezek existuje. Dlouhá léta jejich síť rozvíjí a značí Klub českých turistů, s nímž chtějí LČR také spolupracovat, další stezky se otevírají v národních parcích. Problém je nejednotné značení v terénu. O sjednocení se snaží spolek Síť bez bariér. "Dělá nám radost, že můžeme s LČR spolupracovat, do lesa se dostanou i lidé, kteří v něm nikdy nebyli. A rádi bychom, aby značení těchto cest nebylo roztříštěné, ale jednotné," řekla jednatelka spolku Jana Panáčková-Feixová. Vozíčkář z Konta Bariéry Petr Hazuza doplnil, že s kolegy takto bojuje nejen proti fyzickým, ale i informačním bariérám. Vhodnou aplikací pro handicapované je disway trails. Obsahuje data o přístupných stezkách a jejich parametrech včetně upozornění na problematická místa. "Data jsou navíc otevřená, takže je možné je stáhnout i do jiných aplikací a mapových podkladů, z nichž jsou lidé zvyklí čerpat informace," doplnil Hazuza.


Zdroj: ČTK, 12. 5. 2025





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.05.2025 16:22