Kvůli konci cukrovaru v Hrušovanech zemědělci rychle objednávali osivo kukuřice
7. 5. 2025 | ČTK
Kvůli narychlo oznámenému konci cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou sháněl zemědělský podnik Bonagro z Blažovic na Brněnsku osivo, aby mohl 300 hektarů osít kukuřicí. S ohledem na to, že zemědělci poptávají osivo již od podzimu, nepodařilo se sehnat takové, které by bylo vhodné do podmínek východního Brněnska. Podle předsedy představenstva Romana Zvěřiny byly už nejlepší osevní materiály rozebrané a bylo třeba učinit kompromis, aby na zmíněné ploše mělo co růst, řekl ČTK.
Oznámení společnosti Agrana z poloviny března, že končí s výrobou cukru v Hrušovanech, způsobilo problémy všem dodavatelům cukrové řepy. Bonagro patřilo mezi ty největší a 300 hektarů představuje osm procent osevních ploch. Informaci se dozvěděli pěstitelé v nevhodný termín, prakticky ve dnech, kdy začíná setí cukrovky. "Nakonec jsme zaseli kukuřici na krmení i na zeleno," řekl Zvěřina. Cukrovku společnost zasela zhruba na 200 hektarech, protože dlouhodobě spolupracuje s menšími cukrovary na Hané a na zkoušku se jí podařilo uzavřít smlouvu s jedním slovenským cukrovarem.
Díky spolupráci s cukrovary získávaly podniky také řepné řízky jako krmení pro mléčný skot. "Asi nám budou stačit z plochy, která nám zůstala. Kupujeme nějakou melasu, která kvůli Hrušovanům také vypadla, takže budeme hledat jiného dodavatele v jiných cukrovarech či v zahraničí," řekl Zvěřina. Jaký celkový dopad bude mít tato letošní vynucená změna na ekonomiku podniku, nelze zatím podle Zvěřiny říct. Záleží na výnosech cukrovky a ostatních plodin a jejich cenách.
Zvěřina s kolegy také přemýšlí, co se vyplatí pěstovat místo cukrovky do budoucna. "Je to slunečnice, sója a kukuřice, což jsou plodiny, které jsou ekonomicky vhodné. Řepka už v naší oblasti není ve hře a její plochy se budou spíše zmenšovat a její místo vidím spíš na Vysočině. Vyplývá to z toho, jaké u nás panuje počasí, a také máme kvůli legislativě omezenější výběr účinných látek pro ochranu před škůdci a je zakázané moření. Dala se tu dělat docela dobře, ale už nepůjde," řekl.
Letos už se na některých pozemcích začíná projevovat sucho, půda praská, porosty řídnou a jsou nestejně vysoké. "Je fajn, že se teď ochladilo, jen by to chtělo ještě trochu vody," poznamenal Zvěřina k aktuálním podmínkám.
Výkupní ceny komodit jsou nyní podle něj vcelku slušné. Velmi dobře je na tom mléko a cena má stále tendenci růst mírně nahoru a poptávka po mléce neklesá. Lépe je na tom i pšenice proti loňsku, kdy se tuna prodávala za méně než 4000 korun. "Aktuální ceny jsou hratelné. Ceny z nové sklizně jsou nastaveny opatrněji, ale není to tak dramatické jako před rokem," řekl Zvěřina. Loni na tom byla velmi dobře cukrovka, ale komoditní trh s cukrem je podle Zvěřiny nabouraný, což se projevilo na výkupní ceně a šlo o jeden z důvodů, proč Agrana v Hrušovanech skončila.
mei kš
Zdroj: ČTK, 7. 5. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.05.2025 23:27