Výskyt hraboše polního v březnu 2025
14. 4. 2025 | ÚKZÚZ
Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily pokles populací hraboše polního v časně jarním období. Z celorepublikového průměru 351 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v únoru hodnoty v březnu poklesly na 268 AVN/ha. Riziko ohrožení porostů se však ve všech plodinách, díky změně prahu škodlivosti na 50 AVN/ha, zvýšilo. Po přepočtu tak hodnota celorepublikového průměru odpovídala 5,4násobku prahu škodlivosti. V průběhu dubna je nutné populace hraboše na pozemcích se silným výskytem regulovat, aby nedošlo k expanzi do přilehlých polí s jarními i ozimými plodinami. Silné výskyty aktivních východů z nor byly zjištěny ve všech krajích ČR.
Inspektoři ÚKZÚZ provedli v březnu zhruba 830 pozorování hraboše polního v jednoletých i víceletých plodinách. Necelých 40 % pozorování bylo provedeno na trvalých travních porostech, v sadech a v krmných plodinách. Průměrné hodnoty se zde pohybovaly na úrovni 519 AVN/ha (tj. 10,3násobku aktuálního prahu škodlivosti). Průměrný počet AVN/ha v ozimých plodinách činil 130 AVN/ha, což představovalo 2,6násobek aktuálního prahu škodlivosti
Od 1. března se změnil práh škodlivosti z 200/400 AVN/ha na 50 AVN/ha ve všech plodinách. Na některých lokalitách jsou patrné škody. Extrémní výskyty, přesahující 5 000 AVN/ha (tj. 100násobek prahu škodlivosti), byly zjištěny kupříkladu v porostech vojtěšek na Litoměřicku, Teplicku a Znojemsku. Vysoké četnosti byly zjištěny také v porostech řepky na Chomutovsku nebo Rakovnicku.
Na lokálně zvýšené hodnoty populací v tomto období je nutné reagovat. Doporučujeme se využít aplikace rodenticidů do nor v základní dávce 2 kg/ha. Je patrné, že zemědělci situaci na ohrožených pozemcích nepodceňují. Od počátku roku 2025 byly nahlášeny aplikace na cca 20 200 hektarech orné půdy (mezi únorem a březnem došlo k nárůstu hlášených ploch pětinásobně). Nejvíce hlášení přichází z krajů s pravidelnými výskyty škod, tj. z kraje Středočeského, Olomouckého, Jihomoravského a Ústeckého. Nově se objevují hlášení i z Jihočeského kraje.
Připomínáme, že aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději 3 dny před jejím zahájením.
Aktuální vývoj populací hraboše polního můžete nepřetržitě sledovat na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.
Mgr. Petra Hrabčáková, Ph.D., tisková mluvčí, mob. 734 427 619
Zdroj: ÚKZÚZ, 14. 4. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 27.04.2025 04:27