V ČR může kvůli zákazu klecových chovů po r. 2027 chybět až 15 pct českých vajec
9. 4. 2025 | ČTK
V Česku hrozí pokles soběstačnosti v produkci vajec, od roku 2027 může v ČR chybět až 15 procent vajec. Důvodem je zákaz klecových chovů, který má v Česku začít platit za necelé dva roky, na celoevropské úrovni ale zavedený nebyl. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Nařízení podle ní způsobí snížení produkce vajec, protože někteří chovatelé své chovy z klecových nezmění. Zákaz se rovněž promítne do ceny vajec, tvrdí drůbežáři. Sehnat na letošní velikonoční svátky bílá vejce ale problém podle Dlouhé nebude, bílých vajec je dostatek, lidé si za ně nicméně připlatí.
"Již samotný přechod na podlahové chovy znamená, že je drůbež chována v menších počtech. Řada chovatelů se bohužel rozhodla své chovy nepředělávat vůbec a skončit se svým podnikáním," řekla Dlouhá. Podle ní by se mohlo jednat až o milion ustájovacích míst pro nosnice z celkového počtu zhruba 5,3 milionu nosnic v ČR. Chovy nepředělají zejména menší a středně velcí drůbežáři z jižních Čech a jižní Moravy, uvedla Dlouhá.
V důsledku zákazu očekává růst dovozu ze zahraničí. Podle dat unie se do ČR musí dovážet zhruba 800 milionů vajec, aby byla pokryta poptávka zákazníků, nejvíce Polska, Lotyšska a Ukrajiny. "Otázkou pak bude, z jakých technologií se budou vejce dovážet. Vznikla kuriózní situace, protože vejce z klecí se nesmí v Česku produkovat, ale mohou se dovážet a prodávat," podotkla Dlouhá.
Čeští drůbežáři očekávají další zhoršení konkurenceschopnosti. Upozorňují, že zákaz není celoevropský a budou mít na evropském trhu odlišné podmínky. "My ze zákona přecházíme na nákladnější typy chovů na podestýlkách a voliérách a naši kolegové budou produkovat vejce za levnější náklady. Výsledkem bude zvýšený dovoz a naše soběstačnost bude klesat," uvedl chovatel drůbeže Jan Pozdílek z Kosiček na Královéhradecku.
Unie varuje, že pokud část chovatelů své chovy nepřestaví, hrozí pokles soběstačnosti ČR v produkci vajec pod 70 procent. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se soběstačnost Česka v produkci vajec předloni snížila na 83,8 procent z 88,4 procenta v roce 2022.
O letošních Velikonocích ale nedostatek vajec nehrozí, řekla Dlouhá. "Není problém sehnat na velikonoční svátky bílá vejce. Bělovaječných hybridů se v ČR chová již kolem 60 procent," uvedla. Lidé si ale za vejce připlatí. Balení deseti vajec stálo v březnu podle ČSÚ téměř o desetinu víc než v únoru, vyšlo asi na 68 korun. Proti loňskému březnu cena vajec vzrostla zhruba o polovinu. Dlouhá tvrdí, že cena bílých vajec se v současnosti v obchodech pohybuje kolem sedmi až osmi korun za kus.
Podle drůbežářů se do ceny vajec vedle předělávání českých chovů na neklecové promítá i pandemie ptačí chřipky, ceny energií, ale i ceny chovného materiálu, obalů a mzdové náklady.
Čeští drůbežáři podle unie loni komerčně chovali přibližně 5,3 milionu nosnic, které za rok vyprodukovaly zhruba 1,5 miliard vajec. V drobnochovech chovali 3,8 milionu nosnic, které snesly necelých 700 milionů vajec.
trp ptd
Zdroj: ČTK, 9. 4. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 27.04.2025 11:00