Předsednictvo ASZ ČR na jednání s koalicí konstatovalo slabé plnění vládních slibů
22. 11. 2024 | ASZ
Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství (ASZ ČR) se sešlo se zástupci vládní zemědělské „K8“. Jednání se zúčastnili zástupci vládních stran i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Setkání se neslo ve znamení bilance dosavadních kroků vlády souvisejících s podporou rodinných farem a menších zemědělských podniků. Zaznělo poděkování za některé kroky, ale také vážná kritika směrem ke koalici, která podle ASZ ČR nedělá pro sedláky dost.
Předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek hned v úvodu jasně ocenil dílčí posuny v některých konkrétních oblastech, které se již připravují, například vůbec první legislativa k rodinným farmám. Dále pak první krok ke změně rozdělování veřejných dotací ve formě redistributivní platby, chybou podle něj ale bylo, že nedošlo k zastropování, které by i v přímých platbách pomohlo právě nejvíce středním podnikům. Odmítl také názory, že by současná struktura zemědělství v Česku, postavená stále více na velkých holdingách, měla být neměnná. „Z nějakého nepochopitelného důvodu stále žijeme falešným postsocialistickým narativem tzv. stejných zájmů všech zemědělců, že totiž nebudeme zemědělce rozlišovat podle způsobu a formy podnikání, že lokální farmy neuživí národ, že rodinné farmy a jejich způsob podnikání nejsou tak důležité. Je třeba tuto sebevražednou politiku opustit, protože jen dál podporuje řadu negativních trendů v sektoru (například postupnou oligopolizaci českého zemědělství), které je naopak potřeba brzdit. ASZ ČR proto trvá na plnění toho, co se slíbilo. Čas se ale krátí,“ řekl Šebek a dodal, že sedlákům chybí původně deklarovaná podpora ze strany státu a zejména ani neslyší, že by o ně měli zástupci koaličních stran nějaký hlubší zájem.
Místopředseda Zemědělského výboru PSP ČR Petr Bendl (ODS) vyjádřil politování nad pomalostí změn. Připomněl ale také to, v jakém stavu současná vláda resort zdědila po předchozím ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD), jehož politika měla podle něj na sedláky téměř likvidační dopad. „Za osm let vládnutí Andreje Babiše se vytvořily obrovské příkopy a není úplně snadné to změnit,“ řekl s tím, že i koalici trápí, že část slibů do konce svého funkčního období nestihne splnit. Chtěl by ale prý, aby se vládě podařilo prosadit alespoň nějaká debyrokratizační opatření (například porážky skotu střelnou zbraní, oblast havarijních a pohotovostních plánů, zemědělská kvalifikace, apod.) a změnit podmínky pro „dohodáře“ v rámci DPP a DPČ. Připomněl také zákon o rodinných farmách, který by podle něj byl důležitým symbolem. Podobným způsobem hodnotil situaci také Pavel Čížek ze STAN, který jasně vyjádřil podporu tématům zastropování či dotažení širšího tématu krajinných prvků, které ASZ ČR také významně podporuje.
S řadou věcí souhlasil i ministr zemědělství Marek Výborný. Řekl ale, že není reálné, aby vláda do příštích voleb dotáhla a vůbec nějak řešila zastropování dotací a také dokázala i nějak především v přímých platbách realizovat a vyhodnocovat sledování majetkové propojenosti podniků. Koalice by ale podle něj i pro příští volební období chtěla pokračovat v trendu podpory malých zemědělských podniků. „Chceme víc používat finanční nástroje a neučit zemědělce chodit pro jednoduché podpory. Jsme připraveni podpořit generační obměnu, inovativní a precizní zemědělství,“ dodal a deklaroval, že také hodlá intenzivně řešit problematiku majetkové propojenosti, ale s tím, že předpokládá, že ji musí vyřešit ministerstvo vnitra. Tu přitom Asociace považuje dlouhodobě za zcela klíčovou, aby poskytované podpory byly realizovány ve smyslu evropské zemědělské politiky a správně zacíleny. ASZ ČR také ocenila postoj koalice k novele mysliveckého zákonu a vyjádřila očekávání, že tento zásadní krok k posílení pozice zejména menších vlastníků půdy a jejich práv ve sněmovně do konce volebního období projde.
Důležitou otázkou jednání bylo také ministerstvem zemědělství navrhované a prosazované rušení preferenčních bodů pro mikropodniky a omezení výše finanční obálky podpory pro malé podniky v rámci intervence Investice do zemědělských činností v rámci investičních dotací, které je zcela nepřijatelné. Podle ASZ ČR není sedlákům z daného nastavení příliš zřejmé, o co vlastně vládě a ministerstvu v Programu rozvoje venkova jde. Došlo také k diskusi na povinné zavádění systému eTurista, který by v současné navrhované podobě znamenal ohrožení pro provozovatele agroturistiky, včetně nárustu byrokracie, nebo na další ekonomická témata – třeba zvýšení daně z nemovitosti a ohrožení zemědělců možností jejího dalšího navyšování pomocí koeficientů u zemědělské půdy obcemi nebo chystaný zákon o dani z příjmů, kde budou upraveny odpisy bez možnosti přerušení, což by především pro zemědělce představovalo velký problém kvůli vysoké investiční náročnosti tohoto sektoru. Zástupci ASZ ČR předali koalici aktualizovaný přehled strategických i zcela konkrétních návrhů a požadavků, o kterých budou chtít dále jednat.
Šebek závěrem požádal koalici, aby veřejně deklarovala, co chce nadále v rámci zemědělství prosazovat a podporovat. Vyjádřil zklamání nad tím, že připravovaná Strategie resortu 2030+ působí v duchu materiálů, které chystaly předchozí vlády a ani neobsahuje vize, jak například podpořit model rodinných farem, který je pilířem zemědělství a její politiky v celé EU, nebo jak vůbec řešit chybějící lidské zdroje, což je jeden z největších problémů současného zemědělství. Zájmem ASZ ČR podle něj je podporovat i nadále vládní program, ale potřebuje vidět i jasnou snahu koalice skutečně řešit problémy sedláků a menších zemědělských farem, ale i skutečných středních podniků a naplnit jejich očekávání. Vyzval také ministra k větší odvaze provádět skutečné a systémové změny. Všichni účastníci se shodli na potřebě intenzivnějšího setkávání, aby mohli otevřeně řešit potřebné změny v českém zemědělství.
David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR
Zdroj: ASZ, 22. 11. 2024
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2025 21:37