Agris.cz - agrární portál

Nový nástroj na zpřehlednění legislativy může pomoci i zemědělcům

26. 9. 2024 | ASZ

Asociace soukromého zemědělství ČR dlouhodobě udržuje komunikaci a spolupráci se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Společnou snahou je totiž mimo jiné i snížení byrokracie a zpřehlednění administrativních povinností pro podnikatele, a to včetně podnikatelů v zemědělství. V září se několik reprezentantů daného ministerstva v čele s Pavlem Vinklerem, ředitelem odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání, dostavilo na setkání s předsednictvem ASZ ČR. Hlavním tématem byly elektronické nástroje, které budou moci veřejnost i státní správa v dohledné době využívat.

Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, v první řadě poděkoval za dosavadní spolupráci a za ochotné hledání společných zájmů ASZ ČR a ministerstva. Pavel Vinkler se svými spolupracovníky a spolupracovnicemi následně představil takzvanou Databázi informačních povinností (DIP). Jedná se o webovou stránku, která by měla být spuštěna v následujících měsících a jejímž cílem je zprostředkovat přehled informačních povinností, a to především pro menší podnikatele. Zahrnuje legislativu, která je z pohledu daného resortu zásadní, a na jednom odkazu tak je možné zobrazit všechny povinnosti zanesené do dané databáze. Tento digitální nástroj je výsledkem snahy Expertní skupiny pro snižování administrativní zátěže podnikatelů, jejímž členem je ASZ ČR a kterou na MPO vede právě Pavel Vinkler.

Web, který bude v prvním roce od spuštění v pilotní verzi, obsahuje manuál na zacházení s tímto rozhraním a zároveň i fulltextové vyhledávání, které uživatelům usnadní orientaci na webu. Především ale tento portál nabízí srozumitelně a „lidsky“ formulované povinnosti. Zároveň je zde k dispozici i patřičný paragraf, z něhož povinnost vyplývá. Podstatné je, že k dispozici budou také prokliky na související formuláře, přičleněna bude i datová schránka úřadu, který má povinnost na starosti, a v neposlední řadě i přehled o potenciálních sankcích a také o orgánech, které mají za úkol zajišťovat kontrolu. Tento nový digitální nástroj by měl být později propojen rovněž s obdobně pojatým Jednotným portálem evidence kontrol, tedy technickou správou, která bude komunikačně provazovat kontrolní orgány.

Prezentace vzbudila živou debatu mezi členy předsednictva a přímo na místě vzniklo několik podnětů pro vylepšení dosavadní verze. Jedním z takových návrhů bylo například propojení s dříve platnými zákony. DIP totiž počítá se začleněním zákonů ve chvíli, kdy začnou být účinné. V rámci zemědělské činnosti se ovšem kontrolní orgány mnohdy odvolávají na starší nařízení – jejich systematický přehled by tedy mohl být podobně užitečný jako souhrn zákonů aktuálních. Jan Štefl, místopředseda ASZ ČR, podotkl, že by takový nástroj mohl být pravidelně využíván rovněž dalšími resorty, aby bylo možné sjednotit činnost vlády s aktivitami podnikatelů.

Pavel Vinkler zároveň vyzval k dalšímu připomínkování a zdůraznil, že tento digitální nástroj nemá pouze ambici zpřehlednit podnikatelské prostředí. Může se stát rovněž podkladem pro budoucí analýzu legislativních předpisů a v důsledku pro lepší opatření zaváděná v dalších měsících a letech. V minulosti MPO diskutovalo princip „one-in-one-out“, tedy povinnost vyřadit jednu administrativní povinnost ve chvíli, kdy je zavedena nová. DIP by mohl být dobrým analytickým a zároveň argumentačním prostředkem pro další diskuse k tomuto návrhu, který by mohl zjednodušit administrativní zátěž. Jaroslav Šebek tyto aktivity ocenil jako nezbytné a jako činnosti, které prokazují porozumění reálným potřebám – nejenom – zemědělských podnikatelů.

Právě neúměrná byrokratická náročnost je již několik let společným tématem MPO a ASZ ČR, přičemž zmíněný elektronický nástroj je jedním z výsledků dlouhodobé a detailní debaty o zjednodušení podnikatelských povinností. ASZ ČR se vynasnaží o portálu informovat své členy a žádat je o zpětnou vazbu, neboť ze strany MPO byla patrná snaha zapracovávat průběžně další materiály a funkce systému na základě připomínek. Zástupci ASZ ČR se tak nyní mohou podílet na přípravě projektu, který tu dlouho chyběl a který by mohl výrazně usnadnit každodenní zápolení zemědělců s papírováním a kontrolami.

Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR


Zdroj: ASZ, 26. 9. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.04.2025 11:26