Agris.cz - agrární portál

Petici proti drahé vodě podepsalo 3215 lidí, bývalý ministr Němeček ji předal MF

13. 9. 2024 | ČTK

Petici s názvem Stop drahé vodě podepsalo k dnešnímu dni 3215 lidí, na ministerstvo financí ji dnes předal bývalý ministr zdravotnictví a současný lídr kandidátky SOCDEM do krajských voleb v Moravskoslezském kraji Svatopluk Němeček. Petice poukazuje na nedostatky v regulaci vodárenského oboru v ČR, signatáři chtějí dát ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) najevo, že situace vadí tisícům lidí a požadují po úřadu změnu. Němeček to řekl na briefingu v Praze. Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že jeho zástupci o záměru předat petici dopředu nevěděli, vodárenství ale považují za extrémně regulovaný obor.

Petice vychází mimo jiné z výsledků analýzy konzultační společnosti Grant Thornton, jež srovnávala šest vodohospodářských firem. Podle Němečka analýza ukázala, že zisky vodárenské společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než 700.000 lidí, jsou nepřiměřené. "Připadá mi naprosto nepřijatelné, aby společnost měla obchodní marži dosahující téměř 40 procent, když se průměr v Česku pohybuje okolo deseti procent," uvedl Něměček.

Ministerstvo financí (MF) má přitom podle Němečka možnosti, jak monopoly regulovat, ale nevyužívá je. "Budeme se dále ptát, co s tím ministerstvo dělá a věříme, že petice 3215 lidí bude impulsem, aby ministerstvo začalo něco dělat," dodal Němeček.

Úřad na dotaz ČTK reagoval, že oblast vodárenství je extrémně regulovaným oborem a pravidla striktně omezují, jaké náklady lze považovat za ekonomicky oprávněné a přísně stanovuje také výši přiměřeného zisku. "Od roku 2022 je regulací rozdělen zisk za provozování a zisk za vlastnění bez možnosti převodu tohoto zisku mezi vlastníky a provozovateli. Ani jeden ze zisků na metr krychlový vody se nemůže meziročně zvýšit o více než sedm procent," uvedlo tiskové oddělení MF.

Mluvčí SmVaK Marek Síbrt už dříve řekl, že společnost pravidla regulace striktně dodržuje a petici chápe jako součást politické kampaně před volbami.

MF upozornilo, že obce v Moravskoslezském kraji se v minulosti rozhodly prodat vodárenský infrastrukturní majetek společnosti SmVaK, která je tedy jeho provozovatelem a zároveň vlastníkem. "Proto generuje zisk v obou těchto rolích zároveň. Generuje jej však v souladu se všemi pravidly regulace," doplnil úřad.

SmVaK letos za metr krychlový účtuje 132,75 Kč, loni to bylo 118,52 Kč. Průměrná cena vody v Česku byla loni asi 113 Kč za metr krychlový.

"Spočítali jsme, že kdyby SmVaK nastavoval marži v poloviční výši, tedy na české poměry stále vysoce nadprůměrné, mohla by voda pro odběratele zlevnit o 13 korun," sdělil David Kaszper, předseda spolku Férová voda, který vznikl na podporu petice.

trp ptd


Zdroj: ČTK, 13. 9. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2025 11:28