Agris.cz - agrární portál

Průmyslově zpracované potraviny tvoří přes polovinu stravy britských teenagerů

18. 7. 2024 | ČTK

Dospívající v Británii získávají téměř dvě třetiny z denního příjmu kalorií z průmyslově zpracovaných potravin. Uvedl to list The Guardian s odkazem na výzkum, podle nějž je nejvyšší spotřeba mezi adolescenty, kteří pocházejí z chudých poměrů.

Přestože v průběhu studie mírně klesla spotřeba průmyslově zpracovaných potravin, a to z 68 procent na 63 procent, zjištění naznačují, že teenageři ve Spojeném království konzumují více výrobků tohoto typu než jiné věkové skupiny. Zjištění vyplynulo z analýzy potravinových deníků, které si v letech 2008 až 2019 vedly téměř 3000 respondentů.

Výsledky zdůrazňují potřebu řešit převahu takzvaných ultra zpracovaných potravin ve stravě dospívajících, uvedla autorka studie Yanaina Chavezová-Ugaldeová z Cambridgeské univerzity. "Dospívání je jedinečná životní etapa, kdy jedinci získávají o něco větší nezávislost a mají větší svobodu volby v tom, co jedí. Je to také období, kdy se upevňují zdravotní zvyky," řekla. "Myslím, že v našem jídelníčku je prostor pro průmyslově zpracované potraviny, ale ne v takovém měřítku, v jakém je konzumujeme," dodala Chavezová-Ugaldeová.

Například chléb a celozrnné cereálie mohou být významným zdrojem vlákniny, i kdy jsou průmyslově zpracované. Jejich přiměřený denní příjem je ale podle vědkyně spíše 20 procent než dvě třetiny. Dodala, že k tomu, aby si dospívající vybírali zdravější potraviny, je zapotřebí komplexních politických opatření, včetně lepšího vzdělávání, regulace marketingu a lepšího přístupu k výživnému jídlu.

Vysoce průmyslově zpracované potraviny lze podle vědců rozpoznat tak, že obsahují ingredience, které obvykle lidé nemají v kuchyni. Dalším znakem je, že tyto výrobky obsahují vysoké množství rafinovaných sacharidů a přidaných tuků, a to mnohdy obě tyto složky najednou, jako například čokoládové tyčinky. Často také obsahují barviva, emulgátory, aromata a další látky, ale nízký obsah vitamínů a vláknin. Naproti tomu nezpracované nebo málo zpracované jídlo jako například jablko, okurka, jogurt nebo kváskový chléb mají menší podíl sacharidů a tuků a málokdy obsahují oboje zároveň.

Ultra zpracované potraviny vědci spojují s řadou zdravotních rizik včetně obezity, cukrovky 2.typu a rakoviny.

Ačkoliv v Británii tvoří průmyslově zpracované potraviny značný podíl denního příjmu kalorií u dospívajících, ve společnosti podle studie existují drobné rozdíly. O něco větší množství, než je průměr, konzumují lidé z chudších poměrů, běloši a obyvatelé severní Anglie.

"Když se zeptáte mnoha lidí, vědí, jak jíst zdravě," řekla Chavezová-Ugaldeová. "Průmyslově zpracované nahrazují nebo vytlačují minimálně zpracované potraviny, protože jsou praktičtější a levnější," dodala.

ban zdp


Zdroj: ČTK, 18. 7. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.04.2025 19:52