Zemědělci významné škody po bouřkách nepozorují, nejspíš skončí samosběry jahod
4. 6. 2024 | ČTK
Zemědělci zatím výrazné škody na úrodě po vydatných víkendových bouřkách nepozorují, vyplývá z informací zemědělských organizací, které ČTK oslovila. Agrární komora nicméně uvedla, že silné deště podmáčely některá pole s jahodami a provozovatelé samosběrů tak budou muset v řádu dnů sběr ukončit. Zemědělský svaz ani Asociace soukromého zemědělství zatím od svých členů žádné významné škody nezaznamenaly.
Silné deště mohou podle mluvčí komory Barbory Pánkové podmáčet pole, což ztěžuje zemědělcům práci s těžkou technikou a u některých sklizní lze očekávat zpoždění. "Pěstitelé ovoce, zeleniny, obilovin či olejnin se shodují, že nyní bude záležet na vývoji počasí v příštích dnech a týdnech. Vliv na objem letošní úrody či její kvalitu je zatím obtížné odhadovat," řekla Pánková.
Bouřky - a s tím zvýšená vlhkost - podporují šíření škůdců nebo chorob, dodala Pánková. To potvrdil i mluvčí Výzkumného ústavu rostlinné výroby Jan Mikulka. "Může se objevit například padlí v obilninách, ale zemědělci to vědí a jsou na to připraveni," řekl ČTK Mikulka. Padlí je houba, která se začne šířit po silném dešti na listech i plodech. Projevuje se bílými skvrnami, napadená rostlina usychá a dále se nerozvíjí.
Problém může podle Mikulky nastat převážně u jahod, které ve vlhku začínají plesnivět. Pánková uvedla, že kvůli podmáčeným polím s jahodami a nižší kvalitě jahod určených ke sběru někteří provozovatelé samosběr v řádu několika dnů nejspíše ukončí.
Mikulka doplnil, že deště a vlhkost podporují také růst plevele například v bramborách, kukuřici nebo cukrové řepě. Zemědělci se nicméně podle něj na šíření plevele připravují dopředu, například použitím postřiků.
Zástupce soukromých zemědělců Josef Stehlík řekl, že ve středních Čechách zemědělci z asociace velké škody nehlásili. Problém by podle něj mohl nastat, pokud by přišel prudký a vydatný déšť se silným větrem. V takovém případě by mohlo polehnout obilí, což snižuje výnosy. Mikulka doplnil, že horší situace by nastala, pokud by se deště a bouřky vrátily těsně před sklizní, tedy zhruba v červenci.
Víkendové bouřky postihly nejvíce Plzeňský kraj a způsobily tam milionové škody. Bouřky zasáhnou Česko i dnes. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným deštěm se týká jihu a východu Čech a celé Moravy i Slezska. Meteorologové očekávají, že by bouřky mohl opět provázet přívalový déšť s krátkodobými úhrny kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. V opakovaných bouřkách ale může napršet i více.
Vzhledem k nasycení půdy vodou nelze vyloučit na tocích odvodňujících Šumavu a Český les opětovné překročení povodňových stupňů. Praha kvůli vyšší hladině Vltavy preventivně uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce.
trp rdo
Zdroj: ČTK, 4. 6. 2024
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.05.2025 00:42