Prouza: V akcích řetězce o letošním adventu prodávají více než 68 procent zboží
20. 12. 2023 | ČTK
Potravinové řetězce o letošním adventu prodávají více než 68 procent sortimentu v akcích, řekl dnes novinářům prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. V lednu podle něj tento podíl zpravidla klesá na přibližně 43 procent. Doplnil, že na potravinách lidé šetří. V loňském roce výdaje na potraviny tvořily 14,3 procenta z celkových spotřebních výdajů domácností, předloni to bylo 15 procent a v roce 2022 15,3 procenta, uvedl.
Prouza dnes zopakoval, že potraviny od příštího roku zdraží. Řetězcům podle něj dodavatelé oznamují navýšení cen o pět až deset procent. Důvodem pro zdražení potravin je zájmena nárůst cen energií a také některá opatření z konsolidačního balíčku, řekl. Zmínil například zvýšení daně z příjmů nebo daně z nemovitosti. Náklady ale také jak obchodníkům, tak zemědělcům navyšují změny v pracích na dohody, doplnil.
Potraviny podle Prouzy zdraží i přes to, že se na ně od příštího roku bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty (DPH) 12 procent, když nyní je to 15 procent. V porovnání se sousedními státy bude DPH na potraviny stále vysoké, uvedl Prouza. V Německu je podle něj DPH sedm procent, na Slovensku a v Rakousku deset procent a Poláci mají nulovou sazbu DPH na potraviny, řekl.
Vyšší počet prodejen za dražšími potravinami nestojí, uvedl Prouza. Na jeden obchod s potravinami v Česku podle informací SOCR připadá 2337 zákazníků, zatímco v Německu 2276. "Je to v podstatě jedna ku jedné," řekl. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že v Česku je na jednu prodejnu 1681 lidí a v Německu 5700 lidí.
Dodavatelé podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové ČR nedávají žádný důvod ke zdražování potravin, obchodní řetězce při vyjednáváních s nimi přistoupí na zvýšení cen nejvýše v jednotkách procent a někdy po potravinářích žádají i snížení cen. Už dříve uvedla, že snížení DPH se na cenách potravin nijak neprojeví. "My jsme upozorňovali vládu, že pokud chce udělat něco s DPH, musí jít minimálně na deset, ideálně na pět procent," řekla.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta, informoval už dříve Český statistický úřad. V kategorii potravin a nealkoholických nápojů se proti loňsku zmírnil nárůst cen brambor z 48,5 procenta v říjnu na 28,5 procenta. Mírně klesly ceny vepřového masa, a to o 0,8 procenta, zatímco v říjnu byly meziročně o 6,1 procenta vyšší. Vejce v listopadu zlevnila o 25,5 procenta a cukr o 18,6 procenta. Vejce i cukr zlevňovaly již v říjnu, ale pokles jejich cen v uplynulém měsíci zrychlil.
Zdroj: ČTK, 20. 12. 2023
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.05.2025 17:17